اختلال شخصیت خودشیفتگی چیست؟

افراد مبتلا به اختلال خودشیفتگی خود را به‌شدت مهم و معتبر می‌پندارند و دوست دارند که مورد تحسین واقع شوند. چنین افرادی به دیگران غبطه می‌خورند و انتظار دارند که دیگران نیز به آنها غبطه بخورند.

مهم بودن، توانمند و تنها فرد لایق رسیدن به موفقیت، از جمله تفکراتی است که افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته راجع به خود دارند. آنها معتقد هستند که دیگران در سطح بسیار پایین‌تری نسبت به آنان قرار دارند و دائما باید از آنها تقدیر و تشکر به عمل بیاید. طبیعی و مورد پیشبینی است زمانی که انتظارات آنها و تلاششان به ثمر نمی‌نشیند، دچار افسردگی و شکستگی روحی شدیدی بشوند. همچنین پیری یا چاق شدن می‌تواند به شدت اعتماد به نفس آنان را کاهش داده و ذهن آنها را به سمت خودکشی ببرد.
این افراد تقریبا یک درصد از جامعه را تشخیص می‌دهند و مردان درصد بیشتری از آن را تشکیل می‌دهند. اما این احتمال وجود دارد که به زودی تعداد افراد مبتلا به این بیماری افزایش پیدا کند.

اختلال شخصیت خودشیفته

چگونه می‌توان آن را تشخیص داد؟

افراد مبتلا به این بیماری دائما نسبت به توانایی‌های خود بزرگ نمایی انجام داده و ویژگی‌های خود را بیشتر و بزرگتر از آنچه که واقعا هست نشان می‌دهند. به شدت نیاز دارند که تشویق شوند و اگر این نیاز در آنان بر طرف نشود، دیگران را متهم به حسادت می‌کنند هرچند که اغلب موارد، خود آنها هستند که نسبت به دیگران احساس حساست می‌ورزند.
آنها خود را فردی خاص و مهم می‌دانند و معتقد هستند تنها باید با اشخاصی در رفت و آمد باشند که همانند آنها ویژگی‌هایی خاص و استثنایی را دارا هستند. معتقد هستند که تمام موفقیت‌های آنان به سختی کسب شده و شخص دیگری نمی‌تواند همانند آنها به موفقیت دست پیدا کند و از دیگران انتظار دارند که این مسئله را به راحتی پذیرفته و باور کنند.
از آنجایی که آنها نسبت به دیگران احساس برتری نسبت به خود دارند، خود را فردی لایق‌تر دانسته که در تمامی مسائل حق با آنها است و باید حقوق بیشتری را نسبت به دیگر افراد دارا باشند. از دیدگاه آنان دیگران باید تحت فرمان یا حداقل پیروی آنان باشند و به همین دلیل است که ما نمی‌توانیم روابط پایداری را در میان این افراد شاهد باشیم و همچنین کوچک‌ترین انتقادی می‌تواند آنها را به شدت عصبانی مجبور به بی احترامی کند.

ابتلا به اختلال شخصیت خودشیفته:

در مغز این افراد، بخصوص بخش خاکستری آن، میزان زیادی تفاوت و ناهمگونی نسبت به مغزهای معمولی دیده شده است. از آنجایی که این بخش از مغز مربوط به همدلی و مسائل این چنینی می‌باشد، می‌توان گفت که مسائل ژنتیکی بسیار در این مورد تاثیر گذار است اما محققان دلیل اصلی آن را تربیت غلط والدین می‌دانند و معتقد هستند که دادن اعتماد به نفس بیش از حد به کودک و تشویق و دادن جایزه‌های متعدد به دلیل کارهای کوچک و کم اهمیت آنها، باعث می‌شود در بزرگسالی به این بیماری مبتلا شوند. همچنین به نظر می‌رسد این اختلال وراثتی بوده و والد خودشیفته این طرز تفکر را به فرزند خود نیز منتقل می‌کند.

اختلال شخصیت خودشیفته

درمان اختلال شخصیت خودشیفته:

درمان این بیماری بسیار سخت است زیرا که فرد نمی‌خواهد بپذیرد طرز تفکر اشتباهی دارد. برخی از متخصصان درمان گروهی و مباحثه کردن را پیشنهاد داده‌اند زیرا در این روش فرد با طرز تفکر دیگری نیز آشنا شده و با گرفتن بازخورد مثبت و منفی نسبت به رفتار و اعتقاداتشان، و همچنین مشاهده کردن تفکرات و رفتار مشابه، از احساس خاص بودنشان کاسته می‌شود و در مراحل جلوتر، کم کم سعی می‌کنند که توجه بیشتری نسبت به افراد مقابل خود خرج کنند و به نوعی با تحمیل خود، آنها را خفه نکنند.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست