در دسته اول موسوم به A، سه مورد اسکیزوتایپال، اسکیزوئید، پارانوئید مطرح شده است. اختلال پارانوئید با بی‌اعتمادی فراگیر نسبت به دیگران همراه است.

افراد مبتلا به این اختلال، معمولا دچار ترس‌های گوناگون هستند و برای این ترس‌ها توجیه‌هایی تولید می‌کنند.

پارانوئید یا اختلال بدبینی، یکی از شناس‌ترین بیماری‌های روانی است که حتی افراد عامه هم نام آن را شنیده‌اند. در این اختلال روانی، ما با فردی متعصب روبرو هستیم که برای استدلال‌های خود دائما دلیل و توجیه آورده و دیگران را متهم می‌کند. این اتهامات همواره همراه با بدخلقی و دعوا پیش می‌رود. افراد مبتلا به پارانوئید، نمی‌توانند نسبت به چیزی یا کسی بدگمان نبوده و تفکرات مثبتی نسبت به چیزی نشان دهند.
به نظر می‌رسد که بیش از دو و نیم درصد از جامعه، درگیر این بیماری باشد. از آنجایی که آنان همواره حق را به خود می‌دهند، هرگز این احتمال برایشان مطرح نیست که شاید آنها دچار یک بیماری روانی باشند و درنتیجه، برای درمان اقدامی نشان نمی‌دهند.

تشخیص پارانوئید

افراد دچار پارانوئید، دائما نسبت به دیگران نگاهی آغشته به شک و تحقیر دارند و برای کوچک‌ترین رفتار آدم‌ها دائما دلایل عجیب و به دور از واقع می‌آورند. آنها دوست دارند حقیقت همان چیزی باشد که آنها بدان شک و باور دارند و دلایل دیگران را به هیچ عنوان نمی‌توانند بپذیرند. آنها تک تک صحبت‌های طرف مقابل خود را بسیار شخصی برداشت کرده و کوچک‌ترین حرکتی باعث ناراحتی آنها می‌شود و ممکن است رفتاری نامحترمانه از خود نشان دهند. از نظر آنها تمامی افراد قصد فریب و سواسفتاده از آنها را داشته و درنتیجه نه تنها نباید اشتباهات دیگران را بخشید، بلکه باید هرچه سریع‌تر آنها را تلافی کرد.

این افراد هرگز نمی‌توانند انتقادی نسبت به خود را بپذیرند و هرگونه انتقادی را با واکنشی همراه با میزان زیادی خشم نشان می‌دهند. علاوه بر آنکه کوچکترین رفتاری باعث می‌شود آنها احساس کنند لطمه‌ای به اعتبارشان وارد شده، کوچک‌ترین اختلافی نیز باعث ایجاد این تردید می‌شود که دوست و یا همسر آنها، قصد خیانت و جدایی دارد. این مسئله باعث می‌شود علاوه بر آنکه با اعتماد نکردن یه دیگران، نسبت به آنها برتری داشته باشدُ همواره با نگاهی تحقیر آمیز قصد دارند تا برتری خود را به آنها ثابت کنند. همچنان مشخص نیست که این بیماری چگونه در فرد ایجاد شده و انتقال موروثی در این اختلال دیده نشده است.

درمان پارانوئید

از آنجایی که شخص نسبت به درمان بی تمایل است، این امکان وجود دارد که با نقش بازی کردن تلاش بر رهایی خود داشته باشد. او می‌تواند شخصیتی کاملا رسمی و موقر را به درمانگر نشان دهد که متفاوت با شخصیت حقیقی اوست. درنتیجه درمانگر باید با زیرکی بیشتری متوجه حضور این اختلال در او باشد. از آنجایی که هرگونه توجیه باعث ایجاد بیشتر شک درون بیمار می‌شود، توصیه می‌کنند که به جای توجیه کردن رفتارها، اشخاص تنها عذرخواهی کنند تا بیمار متوجه عدم وجود قصد و نیتی بد در اطرافیان خود شود.

درمانگر نباید سعی کند بیش از اندازه خود را به بیمار نزدیک کند چرا که این صیمیمت باعث می‌شود او به اشتباه گمان ببرد که این شخص، شخص مناسبی برای اعتماد کردن نیست و قصد دیگری دارد، درنتیجه همواره توصیه می‌شود که درمانگر حالتی جدی داشته و فاصله‌ی خود را نسبت به بیمار حفظ کند. همچنین داروهای ضداضطراب ممکن است در عدم بروز احساس خشم به این افراد کمک کرده و زودتر آنها را به شرایطی نرمال نزدیک کند. هرچند گاهی دیده شده که این بیماری تا آخر عمر، همراه با فرد خواهد بود.

 

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست