اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟

اختلال ضد اجتماعی در مردان بیشتر از زنان دیده می‌شود و در آن فرد حالتی تخاصمی نسبت به دیگران دارد.

این اختلال که گاهی به اختصار ASPD نیز خوانده می‌شود، نوعی بیماری روانی است که فرد نمی‌تواند خودش را با عرف اجتماعی منطبق نماید و نسبت به این کار خود هیچ احساس اشتباهی ندارد. با آنکه در این بیماری، فرد بیمار حتی با دانش و از عمد رفتار خود را ادامه می‌دهد، نمی‌توان او را یک فرد فاسد و شرور تلقی کرد، بلکه از او بیشتر به عنوان یک ناسازگار یاد می‌شود.

چگونه می‌توان آن را تشخیص داد:

در این وضعیت می‌توان شرایطی را در فرد مشاهده کرد که در آن، او هیچ اهمیتی نسبت به عرف یا صحیح و غلط قائل نیست. دروغگویی و خرده دزدی از جمله رفتارهایی است که معمولا به آسانی از آنها سر می‌زند. اینگونه به نظر می‌رسد که این اختلال از دوران کودکی به همراه بیمار بوده است و تا بزرگسالی هم او را تعقیب می‌کند.
آنها هیچگونه اضطراب یا عذاب وجدانی نسبت به اعمال خود نداشته و به دیدگاهی که جامعه نسبت به آنان دارد، اهمیتی نمی‌دهد. ممکن است به راحتی و با بی ادبی، الویت‌ها و حقوق اجتماعی دیگران را پایمال کرده و به این کار خود نیز ادامه دهند. معمولا در مسائل مالی کاملا بدهکار هستند و ذهن آنها توانایی درک چرایی انجام ندادن کارهای بد را ندارد. ممکن است این افراد حتی اخلاقیات را کنار گذاشته و رفتارهایی که بسیار تابو هستند، مانند کتک زدن کودکان یا شکنجه دادن حیوانات را با خیال راحت انجام دهند. برخی این رفتار آنها را به عمد و گونه‌ای تلاش برای جداسازی خودشان از عمومیت اجتماع می‌دانند.
رضایت شخصی تنها مسئله‌ی قابل درک برای این افراد می‌باشد. آنها در عین رفتارهای نامتعارف می‌توانند کاملا حالتی دوستانه داشته باشند و یا حتی حرف‌هایی دلفریب بزنند و اینگونه نظرهای بسیاری را نسبت به خود جلب کنند اما پس از مدتی شخصیت واقعی خود را نشان داده و به شخص مقابل ضربه بزند. با آنکه این افراد از سنین پایین چنین خصوصیت‌هایی دارند، تا رسیدن به بزرگسالی نمی‌توان با یقین گفت که شخص مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی است.

شخصیت ضد اجتماعی

علت ابتلا:

هدایت جامعه برای دروغ گفتن و نجات پیدا کردن از مخصمه، تنهایی در کودکی، تحت تاثیر شخصی قرار گرفتن، کودکی خشن و رفتار مشابه در والدین، از دلایلی است که باعث ایجاد این اختلال می‌شود. سختگیری، پرخاش و اختلاف و لجبازی در خانواده نیز می‌تواند از دلایل دیگر این وضعیت باشد.

درمان:

درمان این بیماری به دلیل الزام متقاعد کردن بیمار، پروسه‌ای سخت و طولانی به شمار می‌آید. از آنجایی که این شخص دارای حس همدلی و همفکری نیست، سختی مراحل کار بسیار بیشتر می‌شود. درمانگر باید ریشه‌ی این بیماری را پیدا کرده و سپس با ایجاد چالش و تخریب الهامات سابق و اتفاقات گذشته، قابلیت همصحبتی با بیمار را به دست بیاورد. متاسفانه دارویی شناخته نشده که تاثیر مثبت زیادی برای کمک به درمانگر داشته باشد، تنها داروهای کنترل خشم پیشنهاد شده که از رفتارهای غیرقابل پیشبینی بیمار جلوگیری کند.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست