اختلال شخصیت نمایشی چیست؟

این بیماری که با نام هیستریونیک هم شناخته می‌شود، حالتی در فرد ایجاد کرده که نیاز شدیدی به مورد توجه قرار گرفتن دارد و در غیر این صورت نمی‌تواند احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد. با آنکه به صورت معمول تمام آدم‌ها تا حدی توجه و تشویق را دوست دارند، این دسته از افراد به شکلی نادرست و غیرقابل توجیه به این مسئله اعتیاد دارند.

چگونه آن را تشخیص بدهیم؟

افراد مبتلا به هیستریونیک به شکلی افراطی اصرار دارند که در مرکز توجه تمامی افراد باشند. آنها دوست دارند که در یک جمعیت، تمام نگاه‌ها به سمت آنها باشد وگرنه ممکن است بسیار ناراحت و عصبی شوند. بعید نیست که این افراد هنگام مواجهه با شخصی جدید، از روش‌هایی نامتعارف برای همصحبتی از جمله عشوه گری استفاده کنند. همچنین بر ویژگی‌های ظاهری خودشان که بنظر جذاب می‌رسد بیش از حد تاکید کند و بخواهند همه آن را ببینند.
ممکن است در برخورد اول این افراد را اشخاصی صمیمی و خوش صحبت بیابیم اما پس از گذر زمان، درمیابیم که صمیمیت در آنها حالتی متزلزل و ناپایدار داشته و ممکن است به راحتی تبدیل به رابطه‌ای سطحی شود. آنها ممکن است بعد از رفع نیازهایشان و ارضای روحی، دیگر به توجه و نظر شخص خاصی اهمیتی ندهند و زمانشان را برای جلب افراد جدیدی بگذارند و حتی ادعا کنند که به اندازه‌ی کافی از آنها قدرشناسی به عمل نیامده است. همچنین رفتار و طرز صحبت آنها کاملا وابسته به شخص مقابل و محیط و شرایط زمان است و به سادگی می‌تواند تغییر کند. این به آن است که آنها نمی‌توانند یک رفتار واحد و دارای هویت را برای متصور شوند و دائما درحال تاثیرپذیری هستند.
آنها ممکن است حتی برای جلب توجه به سمت خلاف روی بیاورند، کارهای هیجانی را انجام بدهند و یا هرچیزی که بخش خاصی از جامعه آن را تایید می‌کند را بپسندد. حتی ممکن است چیزی را انجام بدهند که بخشی از جامعه آن را رد کرده و به این صورت به شکلی منفی جلب توجه می‌کنند! علاقه‌ی آنها به جلب کردن توجه جنس مخالف بیشتر است.

اختلال شخصیت نمایشی

ابتلا:

هنوز به شکلی دقیق، دلایل ابتلا به این بیماری مشخص نشده است. هرچند که به نظر می‌رسد عوامل تربیتی و محیط در این امر بی تاثیر نبوده و همچنین مسائل وراثتی نیز می‌تواند بر آغاز این شرایط اثر گذار باشد.
برای مثال تشویق و خندیدن به اشتباهات در دوران کودکی، می‌تواند این دیدگاه را در فرد ایجاد کند که این رفتارها، شیوه‌ی درست و مناسبی برای جلب توجه دیگران است. تشویق شدن این رفتارها توسط دوستان در دوران مدرسه می‌تواند به این ولع و اشتیاق او بیافزاید.

درمان اختلال شخصیت نمایشی:

این افراد از درون احساس باارزش‌ بودن نمی‌کنند و برای اثبات خود نیاز به تصدیق و تأیید دیگران دارند. این اختلال باعث می‌شود تا فرد برای جلب توجه دیگران دست به حرکات نمایشی و مبتنی بر خودنمایی بزند.

این افراد نه تنها اشتباه بودن کار خود را نمی‌پذیرند بلکه ممکن است نشانه‌های نسبت داده شده را هم منکر شوند. درنتیجه درمانگر نمی‌تواند با گفتن اشتباهات مسئله را برای او توضیح دهد بلکه باید منتظر بماند تا در زمان درست، آن اشتباه را نشانش دهد. سپس به آرامی احساس دیگران و جلوه‌ای که خودشان پیدا کرده‌اند را شرح دهند. این پروسه ممکن است زمان بر باشد و از استفاده از داروهای کاهش دهنده‌ی اضطراب یا افسردگی نیز می‌تواند به این مسئله کمک کند که در صورت عدم جلب توجه، سختی زیادی متوجه حال فرد نشود.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست