اختلال شخصیت وابسته چیست؟

افراد مبتلا به این اختلال، اعتماد به نفس بسیار کمی دارند و مدام احساس نیاز به مراقبت در آنها وجود دارد. درنتیجه در تصمیم‌گیری‌های روزانه نیز نیاز به همراهی دیگران دارند. برای برقراری ارتباطات به‌مدت زمان زیادی نیاز دارند و از ترک‌شدن به‌شدت می‌ترسند.

اشتیاق به دیگران و الویت قرار دادن شادی آنها نسبت به شادی خود، از نشانه‌های اختلال شخصیت وابسته است. در این بیماری ما شاهد هستیم که فرد تماما خود را وفق شخصی دیگر می‌کند و تا زمانی که رضایت او را کسب نکند، احساس شادی و آرامش در او به وجود نمی‌آید. افراد مبتلا به این اختلال از ترک شدن واهمه دارند و به همین دلیل ممکن است رفتارهایی عجیب از خود نشان دهند، حتی امکان دارد که آنها را مزاحم تلقی کنند درحالی که در ذهن خودشان تنها قصد کمک کردن و همراهی وجود دارد.
این بیماری هم در زنان و هم در مردان دیده می‌شود و معمولا از دوران جوانی خود را نشان می‌دهد.

اختلال شخصیت وابسته
تشخیص اختلال شخصیت وابسته:

مبتلایان به این بیماری بسیار حساس و وابسته به یک شخص و یا اشخاصی می‌باشند. درنتیجه ممکن است ما شاهد این موضوع باشیم که آنها با حالتی آمرانه و ایجاد جبر، سعی کنند روابط خود را حفظ کرده و ضعفشان را در ترک شدن نشان ندهند. این وابستگی شدید تا به جایی ادامه پیدا می‌کند که این افراد حتی نمی‌توانند برای زندگی شخصی خود تصمیم بگیرند و این مسائل را به دیگران می‌سپارند تا بر اساس رضایت آنها عمل کنند. آنها نمی‌توانند به خود اعتماد داشته باشند و شناختی که از خود دارند، بر این اساس است که آنها فردی ضعیف و دارای تصمیم‌هایی خطا هستند که در میان آدم‌ها دارای ارزش پایینی می‌باشند. آنها زمانی می‌توانند کمی به خود و توانایی‌هایشان ایمان بیاورند که رضایت شخص مورد نظر خود را جلب کنند و توسط او تشویق شوند. کوچک‌ترین انتقادی از آنها می‌تواند باعث از هم پاشیدگی روان و تخریب شخصیت آنها شود.
متاسفانه این افراد به دلیل ضعف شخصیتی خود و اعتماد به نفس پایینی که دارند، به آسانی مورد سواستفاده قرار می‌گیرند و به اشخاص اجازه می‌دهند که او را مورد آزار قرار داده اما وی را ترک نکنند. از این سو این اختلال ممکن است باعث اعتیاد و یا حتی مرگ بیمار شود.

ابتلا به اختلال شخصیت وابسته:

اینگونه گزارش شده است که مهم‌ترین عامل بروز این اختلال، وجود اشتباهات خانواده در تربیب فرزند خود است. مراقبت‌های بیش از اندازه و یا رفتاری سختگیرانه باعث می‌شود فرد نتواند خودش مسئولیت خود را بر عهده بگیرد و به دیگران محتاج باشد. همچنین درطول زمان ممکن است وابستگی و علاقه‌ی شدید فرد به شخصی خاص، باعث ایجاد چنین مشکلاتی بشود.

اختلال شخصیت وابسته
درمان اختلال شخصیت وابسته:

درمان این اختلال معمولا با مشاوره و قوت قلب دادن توسط درمانگر ایجاد می‌شود. درمانگر وی باید تلاش کند با ایجاد اعتماد به نفس، شخص را نسبت به توانا بودن خود آگاه کند. همچنین درمانگر نباید اجازه بدهد بیمار نسبت به او وابسته شود و به دلیل وابستگی به او، رفتاری را انجام دهد. داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب می‌تواند به این پروسه کمک کنند.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست