اختلال جبری چیست؟

در این اختلال، افراد به‌شدت درگیر فهرست‌ها، جزئیات، دقت در ریزه‌کاری‌ها در امور مختلف هستند. کمال گرایی این‌گونه از افراد باعث می‌شود تا از به پایان‌رساندن کارها بازبمانند.

اختلال وسواسی-جبری که به نام OCD نیز شناخته می‌شود، حالتی در فرد است که وی نمی‌تواند از نتیجه‌ی حاصل شده پس از انجام یک عمل راضی باشد و مدام باید آن کار را تکرار کند. معمولا این افراد از آزار دهنده بودن کار خود دانایی دارند و نسبت به غیرمنطقی بودن رفتار و دیدگاه خود، آگاه هستند اما از آنجایی که نمی‌توانند هرگز به یک آرامش ذهنی دست یابند، اعتیاد به این مسئله را ترک نمی‌کنند و حتی ممکن است به شکلی غیر عادی آن را دائما انجام دهند. این عدم توانایی در فرد می‌تواند باعث بروز اضطراب و اعتماد به نفس به شدت پایین در وی شود.

اختلال جبری

چگونه می‌توان آن را تشخیص داد؟

این بیماری در بین زنان و مردان به یک اندازه دیده شده است اما به صورت کلی، مردان در دوران جوانی به این بیماری مبتلا می‌شوند.
در عموم این شکل از بیماری بصورت عملی پذیرفته شده است، یعنی برای مثال فرد برای چندین بار پیاپی دست‌های خود را می‌شوید یا یک نامه را قبل از ارسال، ده‌ها بار از نو خوانده و یا از نو بنویسد. اما شکل دیگری از این بیماری بصورت فکری رخ می‌دهد و ما در آن شاهد تفکر بیش از حد یا به اصطلاح اورتینک کردن بیمار هستیم که یک مسئله را بیش از حد نیاز وارسی کرده و با نگرانی بیش از حد، آن را مورد تجزیه و تحلیل خود قرار می‌دهد.
معمولا در افرادی که به این بیماری دچار هستند، وجود یک بیماری روانی دیگر نیز گزارش شده است. بیماری‌هایی نظیر فوبیا، اعتباد به الکل و اختلالات شخصیتی از جمله این موارد هستند.

ابتلا به اختلال جبری:

دلیل ابتلا به این بیماری همچنان ناشناخته باقی مانده است اما اینگونه گمان زده می‌شود که عواملی بیرونی از جمله تخریب شخصیتی و یا تربیت و عدم اعتماد به نفس در رشد این بیماری، دست داشته باشند. از سویی دور از انتظار نیست که عوامل ژنتیکی عامل ایجاد این اختلال باشند، در دوقلوی‌های همسان ما معمولا شاهد این هستیم که هر دو فرد به وسواس شدید دچارند.

اختلال جبری

درمان اختلال جبری:

اگر فرد بیش از شدید شدن علائم به دکتر مراجعه کند به سادگی می‌توان آن را درمان کرد. دکتر و درمانگر باید فرد را برای رویایی با وسواس خود آماده کند و شناخت او از اضطراب و وسواسش را مورد چالش قرار می‌دهد. سپس به مرور باید او را آماده برای ورود به یک شرایط سخت و تنش زا کند. این رفتار کم کم حضور وسواس را کمرنگ می‌کند. همچنین برای بیماران داروهایی تجویز می‌شود که میزان ترشح سروتونین را بالا برده و جذب آن را کاهش می‌دهد و باعث کم شدن افسردگی و هراس می‌شود. فلوکستین و سرترالین از جمله این موارد هستند.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست