اعتماد به نفس کاذب چیست؟

  1. خانه
  2. عمومی
  3. اعتماد به نفس کاذب چیست؟

در مقاله‌های قبلی، به این موضوع اشاره کردیم که اعتماد به نفس دقیقا چیست و دلایل کمبود آن چه هستند، هم‌چنین نگاهی هم به روش‌های افزایش اعتماد به نفس داشته‌ایم و در تمامی آنها تاکید کرده‌ایم که اعتماد به نفس می‌تواند چه تاثیر شگرفی بر روی زندگی انسان داشته باشد. اما همان‌گونه که همه‌ی ما می‌دانیم و بر هیچ‌کس پوشیده نیست، افراط در هر چیزی، می‌تواند آن را کاملا فاسد و زیان‌آور کند. این موضوع راجع به اعتماد به نفس هم صدق می‌کند و اعتماد به نفس کاذب می‌تواند مشکلات بسیاری در زندگی به وجود بیاورد. اما پیش از آنکه بدانیم چه مشکلاتی قرار است با وجود اعتماد به نفس کاذب برای ما پیش بیاید، باید بررسی کنیم که اصلا این فاجعه دقیقا چیست؟

اعتماد به نفس کاذب چیست؟

مغرور و تحقیر کننده. این افراد به گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار نسبت به تمامی آدم‌ها دارای برتری بسیار و بی‌شماری هستند و نگاه‌شان به افراد، نگاهی از بالا به پایین است. در اکثر مواقع سعی می‌کنند که برتری و قدرت خود را با تحقیر کردن دیگران به نمایش بگذارند. عده‌ای اعتقاد دارند که اعتماد به نفس کاذب، همان کمبود اعتماد به نفس، در ظاهری شیک‌تر و دهان پر کن است.


اعتماد به نفس کاذب دکتر زهره واثقی


چرا بد است؟

فردی که دارای اعتماد به نفس کاذب است، هرگز نمی‌تواند ایرادات و نقص‌های خود را بپذیرد و هرگز در سدد بهتر شدن پیش نمی‌رود. او عیب‌های خودش را هم ویژگی می‌داند و مدام می‌خواهد که آن را به دیگران هم تحمیل کند. از این سو هرگز نمی‌بینیم که آنها برای دیگران هیچ احترامی قائل شوند و همین موضوع دلیلی می‌شود که نتوانند ارتباطات اجتماعی سالم و موفقی را برای خود حفظ کنند و هم‌چنین اگر به عنوان یک رهبر قرار بگیرند، می‌توانند افراد زیردست خود را کاملا به انحطاط و نابودی برسانند. این خودشیفتگی تا به حدی پیش می‌رود که فرد دیگر هرگز نمی‌تواند به هیچ شخصی اعتماد کند‌ و دائما فکر می‌کند دیگران بخاطر حسادت به او، می‌خواهند به او صدمه‌ای بزنند. حال آن‌که شاید اصلا ویژگی و استعداد خاصی هم نداشته باشند که باعث شود کسی بخواهد بابت آنها به این افراد غبطه بخورد.

دیگر نتایج زیان‌آور آن

فردی که دارای اعتماد به نفس باشد، می‌داند که قرار نیست همیشه در همه چیز پیروز باشد برای همین در تمام چالش‌های زندگی، همه‌ی جوانب آن را درنظر گرفته و اگر شکست بخورد، ایمان خود را از دست نمی‌دهد. اما اگر فرد خودشیفته باشد، هیچ مشکل و هیچ فردی را در حدی نمی‌داند که بخواهد بر آن غلبه کند، و همین موضوع باعث شکست او می‌شود. نمونه‌ی این تضاد و مقابله را در داستان کودکانه‌ی خرگوش و لاک‌پشت دیده‌ایم.
این افراد معمولا تنها هستند زیرا کم‌تر کسی توانسته رفتار آنها را تحمل کند و خود آنها هم نمی‌توانند به کسی غیر از خود احترام بگذارد. آنها ممکن است نقطه ضعف خود را بدانند اما برای نپذیرفتن آن، حاضر به گفتن انواع دروغ‌ها هستند و همین موضوع باعث می‌شود که به مرور این دروغ‌ها را باور کنند.

همچنین شما میتوانید با دریافت مشاوره توسعه فردی و راهنمایی‌های مفید از مشاور خود، زندگی شخصی بهتری برای خود بسازید.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست