تاثیر استرس بر روان ما

  1. خانه
  2. عمومی
  3. تاثیر استرس بر روان ما

هرچه در دوران نوین زندگی بشری بیش‌تر عمیق شویم، متوجه می‌شویم که یکی از بحرانی‌ترین دغدغه‌های انسان امروزه، مقابله با استرس و اضطراب است. استرس را می‌توان در هر مورد و در هر سنی مشاهده کرد و امروزه آسیب‌های بی شماری کشف شده‌اند که استرس باعث ایجاد آنها می‌شود. اما پیش از آنکه بخواهیم به تاثیرات استرس نگاهی بیاندازیم، بهتر است معنای خود استرس را بررسی کنیم.

استرس چیست؟

استرس و اضطراب را می‌توان پاسخ ذهن نسبت به مشکلات و چالش‌های روزمره دانست. به نظر می‌رسد ذهن با انجام این کار قصد دارد ما را وادار کند تا دربرابر مشکلات و تهدیدهای پیش آمده و یا احتمالی، خود را آماده سازیم. فکر کردن بیش از حد درباره‌ی اتفاقات و مشکلات، می‌تواند وضعیت آن را در ذهن ما چندین برابر وخیم‌تر شبیه سازی کرده و به این صورت، شخص دچار استرس می‌شود. استرس موضوع خاصی ندارد و هر شخصی می‌تواند مورد متفاوتی با شخص دیگری داشته باشد که در او ایجاد استرس می‌کند. از مشکلات تحصیلی گرفته تا مشکلات خانوادگی یا حتی مشکلات شغلی، تمامی این‌ها از شایع‌ترین مواردی هستند که باعث ایجاد استرس و اضطراب در شخصی می‌شوند.

تاثیرات استرس دکتر زهره واثقی

استرس چه تاثیراتی بر روی ذهن ما می‌گذارد؟

افرادی که برای مدت زمانی طولانی از استرس و اضطراب در حال شکنجه شدن هستند، نمی‌توانند به درستی فکر کنند و در نتیجه این موضوع باعث شده که نتوانند به خوبی از پس چالشی که دلیل استرس آنهاست بربیایند. استرس حاد و بیش از اندازه باعث می‌شود کارهای ساده‌ای همانند بستن بند کفش، بسیار سخت و طاقت فرسا به نظر بیاید زیرا مغز انسان هنگام حکمرانی استرس، تمرکز خود را از دست می‌دهد. قابل ذکر است که استرس طولانی مدت، هورمون کورتیزول را در خون افزایش می‌دهد. افزایش این هورمون باعث فراموشی و آلزایمر تدریجی می‌شود.
فردی که دائما خود را مواجه با استرس ببیند، دیگر نمی‌تواند به توانایی‌های خود اعتماد داشته باشد و همین موضوع باعث کاهش اعتماد به نفس و درنتیجه باعث افسردگی می‌شود. همچنین خراب شدن نظم خواب، یکی دیگر از تاثیرات استرس بر روی ذهن انسان است.

استرس چه تاثیراتی روی بدن ما می‌گذارد؟

علاوه بر مشکلات روانی متعدد، بدون شک باید منتظر مشکلات فیزیکی بر روی بدن خود نیز باشیم. استرس باعث می‌شود که فرد تمایل به پرخوری پیدا کرده و بیش از حد تنقلات مصرف کند که این موضوع باعث افزایش وزن می‌شود. همچنین ممکن است او برای فرار از استرس و اضطراب خود، به خود ارضایی افراطی رو بیاورد. جدا از این مسائل، هنگام ابتلا به استرس شدید، باید منتظر سکته، حمله‌ی قلبی و خستگی بسیار باشیم. استرس می‌تواند باعث ریزش مو شده و در روند قاعدگی خانم‌ها، اختلال ایجاد می‌کند.
از مشکلات کمتر شایعی که استرس برای ما ایجاد می‌کند، می‌توان به مریض شدن از طریق جویدن ناخن‌ها و همچنین رساندن آسیب فیزیکی به خود اشاره کرد.چگونه با آن مقابله کنیم؟

برای مقابله کردن با استرس، اول از همه باید سعی کرده با موقعیت جدید کنار آمده و با آرامش برای حل مشکل تلاش کرد. هنگامی که احساس کردید کم‌کم استرس درحال پیدا کردن تسلط به شماست، بهتر است با کشیدن نفس‌هایی عمیق، کمی خود را آرام کنید. همچنین صحبت کردن با یک فرد آگاه می‌تواند دیدگاه جدیدی به شما داده و با انتقال تفکرات خود، میزان بالای استرس را از ذهنتان خارج کنید. استراحت و مدیتیشن و ورزش‌های پر تحرک می‌تواند به شما برای کاهش میزان استرس کمک کند و همچنین با مشاوره گرفتن برای توسعه فردی از روانشناس خود، می‌توانید دارو و روش مناسبی برای مقابله با وضعیتتان پیدا کنید.

 

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست