تاثیر بازی‌های ویدئویی بر روی کودکان

  1. خانه
  2. عمومی
  3. تاثیر بازی‌های ویدئویی بر روی کودکان

ده‌ها سال است که بازی‌های ویدئویی بر جهان سرگرمی حکمرانی می‌کنند و امروزه این بازی‌ها نه تنها توجه کودکان را جلب کرده، بلکه اکثر هواداران آن افراد بزرگسال هستند. پیش از این‌ها، اصحاب رسانه و آموزش و خانواده‌ها، بازی‌های ویدئویی را یک چیز منفی و بد می‌دانستند که باعث عقب ماندن ذهنی کودکان می‌شود. ولی با گذر زمان و تحقیقات جدیدتر، آن روی سکه نمایان شده و دیگر کم‌تر شاهد شنیدن چنین نظریاتی هستیم. اما آیا واقعا بازی‌های ویدئویی زیان آور هستند یا مفید؟

بازی‌ها مهارت اجتماعی را بهبود می‌بخشند

پیش‌تر اینگونه تصور می‌شد که بازی‌های ویدئویی از آنجایی که بصورت انفرادی و در یک فضای بسته صورت می‌پذیرند، باعث انزوای فرد می‌شود. اما امروزه با عمیق‌تر شدن بازی‌ها و داستان آن‌ها، ما می‌توانیم بسیاری از جزئیات و رفتارهای دنیای حقیقی را در آنجا ببینیم که با دقت خاصی، شبیه‌سازی شده‌اند و همین‌طور عواقب انجام هرکاری در موقعیت‌های مختلف را خواهیم دید.
البته امروزه بازی‌های ویدئویی تنها یک فعالیت انفرادی محسوب نشده و با محبوبیت بسیاری که بازی‌های آنلاین پیدا کرده‌اند، یک بازی‌باز با افراد متفاوت بسیاری مواجه و همبازی شده و مجبور است با آنها رفتار درستی داشته باشد.

باعث تقویت هوش می‌شوند

همین چندسال پیش، افراد زیادی اعتقاد داشتند که بازی‌های ویدئویی باعث کندذهن شدن می‌شود، اما اکنون محققان اعتقاد دارند این بازی‌ها به شکل ویژه‌ای باعث بالا رفتن فعالیت ذهنی می‌شود و همچنین سرعت واکنش مغز را بالا می‌برند.
بازی‌های مختلف، معماهای جدید و جذابی را برای مخاطبین خود به ارمغان آورده‌اند و همچنین بسیاری از آنها بیش‌تر پازل محور هستند نه داستان محور.

بازی‌های ویدئویی

می‌توانند بیش‌تر از مدرسه تعلیم دهنده باشند

یک بازی‌باز می‌داند تمام مراحل بازی قابل حل شدن هستند. درواقع او اگر شکست را تجربه کند، می‌داند که نباید ناامید شود بلکه تنها کافی‌ست راه دیگری برای پیروزی پیدا کند، زیرا هرگز اینگونه نیست که برای او اصلا احتمال پیروزی وجود نداشته باشد.
همچنین او هنگام بازی، نتیجه‌ی پیروی نکردن از قوانین و دستورالعمل‌ها را می‌بیند و یاد می‌گیرد هر رفتاری می‌تواند برای او چه مسئولیتی پیش بیاورد. او به خوبی هماهنگی میان دست و چشم را می‌آموزد و دقتش در حل مسائل چندین برابر بیش‌تر می‌شود.
همچنین او یاد می‌گیرد که با شخصیت اصلی بازی همذات پنداری کند و درنتیجه این موضوع باعث قوی‌تر شدن احساساتش می‌شود.ایراد از کجاست؟

همواره زمانی که انسان‌ها بخواهند چیزی را محدود کنند، آن چیز سریع‌تر و به شکلی خطا شیوع پیدا می‌کند. عدم آگاهی و شناخت خانواده‌ها نسبت به بازی‌ها، باعث شده که فرزندان آنها به راحتی بتوانند بازی‌هایی که مناسب آنها نیست را بصورت مخفیانه بازی کنند و هیچ نظاره‌ای بر زمانی که آنها مشغول این‌کار هستند وجود نداشته باشد. درحقیقت بازی‌های ویدئویی هرگز هیچ اشکالی نداشته‌اند بلکه ایراد از نحوه‌ای‌ست که در دسترس افراد قرار می‌گیرد و خانواده‌ها با بی توجهی و دست‌کم گرفتن آنها، هیچ اطلاعاتی راجع به آن کسب نکرده و به آسانی می‌گذارند از آنها سواستفاده شود. اگر احساس می‌کنید بازی‌های ویدئویی بر روی کودک شما تاثیر بدی برجای گذاشته، می‌توانید با یک روانشناس صحبت کنید.

شما میتوانید با دریافت مشاوره خانواده درمانی و راهنمایی‌های مفید از مشاور خود، روابط خانوادگی بهتری برای خود بسازید.

 

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست