تاثیر والدین کنترل‌گر بر روحیه‌ی کودک

  1. خانه
  2. عمومی
  3. تاثیر والدین کنترل‌گر بر روحیه‌ی کودک

در گذشته، بخش بسیاری از فرزندآوری به عنوان تولید نیروی کار صورت می‌گرفت و از فرزندان پسر این انتظار می‌رفت که شغل پدر را انجام داده و از فرزندان دختر، انتظار کمک کردن به مادر در کارهای خانه. این موضوع باعث می‌شد که سختگیری‌های بیشماری بر روی فرزندان اعمال شود و آن‌ها نتوانند آنگونه که دوست دارند زندگی کنند و حتی حقوق و احترام زیادی را برای خود کسب کنند. اما امروزه هر شخص برای خودش یک وجود مستقل به شمار می‌آید و اینگونه نیست که شخصی را صرفا برای داشتن نسبت با شخص دیگری بشناسند. امروزه دیگر تقریبا هرکسی می‌تواند طرز زندگی و علایق دلخواه خود را داشته باشد، اما این موضوع به معنای از میان رفتن والدین کنترل‌گر نیست.

والدین کنترل‌گر چه اشخاصی هستند؟

آنها عموما افرادی جدی، انعطاف ناپذیر، کمالگرا و مغروری هستند که دوست دارند فرزندشان دقیقا همانگونه‌ای که مدنظر آنهاست رفتار کند. آنها ممکن است آزادی‌های بسیاری را از فرزند خود سلب کنند. از نوع موسیقی تا طرز لباس پوشیدن، همگی باید موافق نظر آن والدین باشد و همچنین آنها به هیچ عنوان چیزی به نام حریم شخصی را نمی‌پذیرند.
این والدین، تنها زمانی به فرزندان خود محبت می‌کنند که تمامی انتظارات آنها را برآورده کرده باشند و همچنین در اکثر مواقع با فرزندان خود لحنی آمرانه، تحقرآمیز و سرشار از انتقاد دارند.

والدین کنترل‌گر دکتر زهره واثقی

این والدین چه مشکلاتی برای فرزند خود به وجود می‌آورند؟

از آنجایی که این والدین هرگز اجازه‌ی اشتباه به فرزندان خود نمی‌دهند، پس از آنکه فرزندشان تصمیم به استقلال گرفت، نمی‌تواند به سادگی درست و خطا را از یک دیگر تشخیص داده و خود را برای زندگی آینده‌اش آماده سازد. همچنین از آنجایی که او در دوران کودکی‌اش هرگز مستقل بودن را به درستی تجربه نکرده است، برایش بسیار سخت خواهد بود که خود را با شرایط جدید وفق دهد. والدین کنترل‌گر دائما انتظار بهترین‌ها را از فرزند خود دارند که این موضوع باعث ایجاد کمالگرایی در آن‌ها شده و اجازه نمی‌دهد هرگز از خود و کارهای خود راضی باشند. کمالگرایی والدین، فرزندان را مجبور می‌کند که به بالاترین مدارج در زندگی برسند و چندین هنر مختلف را فرا بگیرند، حال آنکه خود آن شخص هیچ علاقه‌ای به این پیشرفت‌ها نداشته و ترجیح می‌دهد یک زندگی عادی داشته باشد و یا حتی تنها در یک مسیری که خود او انتخاب کرده است موفق باشد.
از آنجایی که این والدین هرگز یک فضای شخصی را برای فرزند خود متصور نمی‌شوند، این اشخاص تصور می‌کنند که هرکسی اجازه دارد برای آنها تصمیم بگیرد و درباره‌ی کارهای آنها نظر بدهد. این آسیب پذیری دلیل آن می‌شود که آنها دائما بخواهند دیگران را از خود راضی نگاه دارند تا توجه و علاقه‌ی آنها را کسب کنند.

شخصی که دارای والدین کنترل‌گر است، باید تمام تلاش خود را انجام دهند تا با لحنی قاطع اما محترمانه، خواسته‌ها و نیازهای خود را با والدین خود در میان بگذارد. البته این موضوع هم باید درنظر گرفت که برقرار کردن ارتباط با این نوع از والدینف کاری بسیار سخت است زیرا انتظارات آنها یک طرفه است و از آنجایی که خود را کاملا شخص بر حقی می‌دانند، نمی‌توان به سادگی نظر آنها را تغییر داد. درنتیجه گاهی نیاز به حضور یک شخص مشاور و دارای اعتبار است که بتواند نظر والدین را به خود جلب کرده و آنها را به نرمی، متوجه اوضاع کند. حضور یک روانشناس در این مواقع بسیار مفید است زیرا می‌تواند هر دو گروه والدین و فرزندان را با انتظارات یکدیگر به خوبی آشنا کند.

شما میتوانید با دریافت مشاوره خانواده درمانی و راهنمایی‌های مفید از مشاور خود، روابط خانوادگی بهتری برای خود بسازید.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست