دلایل وحشت زیاد از مرگ

  1. خانه
  2. عمومی
  3. دلایل وحشت زیاد از مرگ

مرگ اتفاقی‌ست که ممکن است بارها روندش را به چشم دیده باشیم و همه‌ی ما افراد زیادی را بخاطر مرگ از دست داده‌ایم. هیچ‌کس نمی‌تواند منکر آن شود که در آخر روزی خواهد مرد و علی رغم تمام تلاش‌های دانشمندان برای کشف فرمول جاودانگی، مرگ تنها فرمول قطعی جهان است. اما با این حال، کمتر کسی است که بتواند با قاطعیت بگوید به هیچ عنوان ترس از مرگ ندارد. دلیل این هراس مشترکی که مرگ باعث آن شده است چیست؟ چه چیزی درمورد مردن وجود دارد که آن را به شدت ترسناک کرده است؟

وابستگی

هر انسانی ممکن است به چیز کاملا متفاوتی نسبت به انسان دیگر وابسته باشد. یک شخص ممکن است تمام تلاشش را بکند تا در یک شاخه‌ی هنری به کمال برسد و یا شخص دیگر، نمی‌تواند از دوستان خود دل بکند. هرچه باشد، هرکسی به نحوی به زندگی وابسته است و این احتمال که با مرگ، مجبور شود تمام کارهایش را رها کند و هرچیزی که متعلق به اوست، به اختیار شخص دیگری دربیاید، باعث می‌شود شخص هرگز نتواند به آسانی مرگ را بپذیرد.

بیگانگی

مرگ با تمام چیزی که ما از آن می‌دانیم، همچنان مسئله‌ای ناشناخته است و ما نسبت به بسیاری از اسرار آن بی اطلاعیم. عده‌ای فرآیند جان دادن را بسیار سخت و طاقت فرسا می‌دانند و عده‌ی دیگری معتقدند که مرگ در یک آن رخ می‌دهد و آن‌قدر سریع است که شخص متوجه آن نخواهد شد. به هرحال کسی نیست که از مرگ به عنوان چیز خوبی یاد کند. مرگ برای ما موضوعی بیگانه است که عزیزانمان را پیش از خود ما، از میان برده است. جدا از این مسائل، هرچیزی که برای اولین بار در زندگی آدم رخ دهد، می‌تواند ترسناک بوده و هراس از چیزهای جدید در زندگی، موضوعی کاملا پیش پا افتاده است.

ترس از مرگ دکتر زهره واثقی

آخرت

هر انسانی ممکن است دین کاملا متفاوتی با انسانی دیگر داشته باشد اما در تمامی ادیان، جهان پس از مرگ جایی‌ست که گناهکاران در آن شکنجه می‌شوند.
آدم‌ها نمی‌توانند با قاطعیت بگویند که تاکنون مرتکب به هیچ گناهی نشده‌اند و در تمام زندگی، حتی یک دروغ کوچک هم نگفته‌اند. هیچ شخصی دوست ندارد که پس از مردن دچار عذاب‌های وحشتناکی شود که راهی برای خلاص شدن از آنها وجود ندارد. حتی افرادی که به هیچ مذهبی معتقد نیستند هم، مرگ را پایان همه چیز می‌دانند. به آن معنا که هیچ چیز دیگری بعد از آن وجود نخواهد داشت و حتی خود این موضوع هم ترسناک و عذاب آور است زیرا هیچ انسانی نمی‌تواند به شکلی کامل، نیستی و نبودن را تصور کند.

مسلما به شکلی نامحدود ترس از هرچیزی وجود دارد. اما این سه مورد، از شایع‌ترین دلایل راجع به ترس از مرگ می‌باشند، ما می‌دانیم که راهی برای فرار از مرگ وجود ندارد درنتیجه، با شناخت ترس‌ها می‌توانیم به آنها غلبه کرده و خود را برای اتفاقی که کسی نمی‌داند در چه لحظه‌ای رخ می‌دهد آماده کنیم. اگر احساس می‌کنید ترس از مرگ شما را از انجام بسیاری از کارها عقب می‌راند، بهتر است با یک روانشناس صحبت کنید.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست