دوست خیالی واژه‌ای است که تقریبا برای تمام ما آشنا به نظر می‌آید. حتی بسیاری از ما بدون شک تاکنون همصحبتی با یک دوست خیالی را تجربه کرده‌ایم. حتی آنها برای برخی از ما، صمیمی‌ترین دوستمان بوده‌اند. اما دقیقا چه اتفاقی رخ می‌دهد که ما حضور یکی از آنها را احساس می‌کنیم و آنها چه تاثیراتی روی زندگی ما دارند؟اگر دقیق‌تر بخواهیم مطرح کنیم، دوست خیالی چیست؟

آنها کیستند؟

همانطور که از نامش پیداست، دوست خیالی یک تجسم غیر واقعی از شخصی است که غالبا کودکان می‌توانند آنها را ببینند و با آنها همبازی شوند. تحقیقات جدید مشخص کرده است که بیش از حدود شصت و شش درصد از کودکان، یک دوست خیالی دارند. محققان معتقدند که دوست خیالی به خودی خود چیز بدی نیست و اتفاقا بیانگر سطح نبوغ و تخیل بالای کودک است که به شکل یک شخص خود را بروز می‌دهد و کودک می‌تواند از این طریق با آنها آشنا شود. این دوست می‌تواند به هر شکلی باشد، می‌تواند کاملا عاری از هرگونه حضور فیزیکی باشد و کودک تنها وجود او را تصور کند و یا آنکه یکی اسباب بازی‌های کودک باشد که در ذهن او جان می‌گیرد. شاید این بهترین توضیح برای سوال دوست خیالی چیست باشد.

خوب یا بد؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، آنها نمی‌توانند به خودی خود چیز بدی باشند. اتفاقا آنها همواره کنار کودکان می‌مانند و هرگاه که کودک نیاز به مشاوره و یا همبازی داشته باشند، ظاهر می‌شود. دوستان خیالی می‌توانند فرصت مناسبی باشد که کودک بتواند اتفاقات روزمره را بررسی کرده و با شناخت بیشتری از محیط اطرافش، بتواند تصمیم‌گیری کند. همچنین آنها با ناخودآگاه ذهن خود بیشتر آشنا می‌شوند و مهارت‌های اجتماعی‌شان پرورش میابد.


دوست خیالی چیست دکتر زهره واثقی


وظیفه‌ی والدین چیست؟

والدین باید بدانند که دوست‌های خیالی، ممکن است نزدیک‌ترین شخص کودک در آن برهه‌ی زمانی از زندگی کودک باشد. آنها نه تنها نباید با جدیت وعصبانیت نسبت به این موضوع برخورد کنند بلکه حتی باید تا حد توان دوست خیالی کودک را پذیرفته و به آن احترام بگذارند. آنها نباید این موضوع را به عنوان یک مشکل ببینند بلکه نگاهشان به آن باید مانند یک تجربه باشد. آنها باید اجازه بدهند که کودک همانگونه که می‌خواهد با این دوران سر کنند و والدین هم باید او را همراهی کنند. البته نباید باعث شوند که وابستگی کودک به دوست خیالی خود بسیار بیشتر شود و از دنیای حقیقی فاصله بگیرد، بلکه والدین باید با بخشیدن تجربه‌هایی در دنیای واقعی، مانند رفتن به شهربازی و یا سینما و یا صحبت درمورد اتفاقاتی که واقعا رخ داده‌اند، توجه کودک را به دنیای حقیقی جلب کنند و نباید بیش‌تر از همان حدی که کودک به آنها می‌گوید، به دوست او هویت ببخشند. حقیقتی که باید درک شود این است که دوست خیالی نه یک مزاحم است و نه یک همدم دائمی، بلکه یک مسافر است که باید پس از مدتی رهسپار شود اما تا زمانی که در کنار کودک است، باید اجازه داد کودک نهایت مصاحبت دلخواه خود را با او داشته باشد. اگر والدین سردرگم هستند که رفتار صحیح با کودکان در این دوران چگونه است، می‌توانند مقاله‌ای راجع به تربیت کودک در سنبن مختلف را مطالعه نمایند.


دوست خیالی چیست دکتر زهره واثقی


آیا آنها کاملا بی خطرند؟

گفته بودیم که دوستان خیالی برای کودکان، یک موضوع کاملا طبیعی و مثبت است. اما اگر این اتفاق از حالت طبیعی خارج شود چه می‌شود؟

گاهی اوقات کودکان رفتار اشتباه خود را به گردن دوست خیالی خود می‌اندازند که در این مواقع لازم است والدین به هیچ عنوان این موضوع را نپذیرفته و اجازه ندهند کودک تصور کند دوست او توانایی انجام دادن یک کار بد را دارد. جدا از آنکه این موضوع باعث می‌شود بی مسئولیتی در کودک نمود پیدا کند، کودک یک هویت خطاکار و گمراه کننده را برای دوست خیالی خود متصور می‌شود و این باعث می‌شود که در ناخودآگاه او، دوست خیالی‌اش به او پیشنهاد بسیاری از کارهای اشتباه را بدهد. همچنین گاهی وابستگی دوست خیالی به کودک بیش از حد است و یا اینکه دوست خیالی، تاثیر گرفته از تفکر و شخصیت خوبی نیست که این موضوع باعث ایجاد شیزوفرنی شده و حتی در بزرگسالی هم ممکن است دوست خیالی همراه با فرد بماند.

شما میتوانید با دریافت مشاوره خانواده درمانی و راهنمایی‌های مفید از مشاور خود، روابط خانوادگی بهتری برای خود بسازید.

 

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست