روش‌های افزایش اعتماد به نفس

  1. خانه
  2. عمومی
  3. روش‌های افزایش اعتماد به نفس

پیش‌تر درباره‌ی اینکه اعتماد به نفس چیست و چه دلایلی باعث می‌شود اعتماد به نفس در شخصی به شدت پایین بیاید صحبت کردیم. اما اکنون نوبت آن است که به دنبال راه‌هایی برای افزایش اعتماد به نفس داشته باشیم تا علاوه بر داشتن احساس مثبتی نسبت به خود، بتوانیم در مراحل متعدد زندگی و مشکلات مختلف آن، به راحتی کمر خم نکرده و از این کارزار با موفقیت بیرون بیاییم.

یک قهرمان همیشه یک همسفر می‌خواهد

چه کسی بهتر از یک دوست و همراه می‌تواند در مشکلات مختلف زندگی، پشتیبان ما باشد؟ یک دوست خوب می‌تواند باعث پیشرفت ما شده و با نشان دادن نکات مثبت و منفی رفتارهای ما، به خوبی باعث شود نقاط قوت خود را بشناسیم و برای برطرف کردن نقاط ضعف، به ما کمک می‌کند.
با کمک یک دوست خوب، ما درمیابیم که قرار نیست در برابر هجوم مشکلات و مصائب تنها باشیم و البته، او هرگز اجازه نمی‌دهد که کاملا پشت او پنهان شویم و ما را وادار می‌کند به توانایی‌های خود ایمان داشته و با استفاده از آنها از پس چالش‌های زندگی بربیاییم. یک دوست عاقل می‌تواند حتی نقش یک استاد را برای ما ایفا کند و با آموزش دادن مسائل مختلف، ما را برای مواجه شدن با زندگی آماده بسازد.

اولین منتقد و مشوق خود باشید

فرقی نمی‌کند می‌خواهید یک هنرمند باشید یا یک پزشک، حتی شاید بخواهید کارمند یک اداره باشید اما نحوه‌ی کار شما همواره زیر تیغ و ذره بین قرار می‌گیرد. برخی ممکن است با ایراد گرفتن از کار شما، به شما آسیب بزنند اما مهم آن است که پیش از آنها، خودتان رفتارتان را مورد نقد قرار بدهید. با جدیت تمام دنبال ایرادهای کارتان بگردید، هنگامی که این کار را انجام می‌دهید ممکن است کمی حس غرور به شما دست دهد زیرا خودتان را مرحله‌ای قرار داده‌اید که ارزش نقد شدن را دارد. البته این امکان هم وجود دارد که کاملا شرمسار شوید ولی ایرادی ندارد، اگر کارتان اشتباه و یا ضعیف بوده، همواره می‌توان با انجام دادن یک کار درست و مناسب آن را جبران کرد.
همچنین گاهی فرد، کاری را انجام می‌دهد که واقعا لایق توجه و تقدیر است اما از آنجایی که ممکن است کسی آن را نبیند و یا متوجه آن نشود، فرد هرگز بخاطر آن تشویق نمی‌شود و حقیقتا این موضوع می‌تواند فرد را سرخورده و ناامید کند. اما ایرادی ندارد، قرار نیست از کسی انتظار داشته باشید تا ارزش کار شما را درک کند. خودتان باید خودتان را تشویق کنید و همینکه خودتان راضی باشید، کافی‌ست.‎

به خودتان احترام بگذارید

خیلی مهم است که در وهله‌ی اول خودتان به خودتان احترام بگذارید. هیچ‌کس احترام را از همان اول تقدیم کسی نمی‌کند بلکه آن را باید به دست آورد. نسبت به رفتار و علایق خود محکم و جدی باشید. ایرادی ندارد اگر کسی بخاطر آنها شما را مورد تمسخر قرار دهد، تنها این موضوع مهم است که شما از آن لذت می‌برید. شاید این گل سرسبد روش‌های افزایش اعتماد به نفس باشد. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، همین‌که خودتان از خودتان راضی باشید می‌تواند برای داشتن یک احساس خوب در زندگی کافی باشد. البته این موضوع به آن نیست که بخواهید حتی اشتباهات خودتان را هم تایید کرده و آن را جزئی از شخصیتتان بدانید. یکی از مراحل احترام به خود، همین است که وجودتان را از این رفتارهای اشتباه دور کرده و سعی کنید زمانتان را با افکار و رفتارهای با ارزش‌تری پر کنید.

افزایش اعتماد به نفس دکتر زهره واثقی

فارست گامپ باش!

فارست گامپ یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینماست که در آن شخصیت اصلی فیلم، در آغاز پاهای مناسبی برای راه رفتن ندارد، اما با همان پا شروع به دویدن می‌کند و کم‌کم در مواجه شدن با تمامی مشکلات زندگی، شروع به دویدن می‌کند. دویدن در این فیلم نه به معنای فرار کردن، بلکه به معنای ثابت نماندن در زندگی است. حقیقتا هم ثابت ماندن در زندگی باعث می‌شود فرد از زنده ماندن و از خود، سیر شود و به سختی روزمره‌ی خود را بگذراند و بیشتر اوقات کسالت را تجربه کرده و خیال کند دیگر چیزی برای ارائه کردن ندارد. اما تغییر و شروع کارهای جدید می‌تواند همه چیز را به کلی عوض کند و خو گرفتن و ایجاد تغییرات جدید می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس شود. حتی اگر در تمام کارهایتان شکست می‌خورید، هرگز ثابت و منتظر نمانید، کار جدیدی را شروع کنید. بالاخره یکبار شما موفق خواهید شد. و حتی اگر هیچکاری برای انجام دادن ندارید، به معنای واقعی کلمه، فقط بدوید!


افزایش اعتماد به نفس دکتر زهره واثقی


کمی دمبل به دست بگیر

هیچ‌کس نمی‌تواند منکر این موضوع شود که ورزش کردن عالی‌ست. در حقیقت تمام ما را از همان کودکی به ورزش کردن دعوت کرده‌اند اما بسیاری از ما بخاطر سختی‌های آن، نتوانسته‌ایم آنگونه که باید و شاید به سمت آن کشیده شویم. ورزش کردن باعث ترشح اندورفین می‌شود که بسیار نشاط آور است و انرژی مثبتی در فرد ایجاد می‌کند. ورزش باعث می‌شود که احساس قدرت کنید و از آنجایی که با مرور زمان، شاهد پیشرفت فوق‌العاده‌ی خود هستید، به این باور می‌رسید که هیچکاری نیست که با تمرین نتوان در آن به جایی رسید. جدا از این‌ها، ورزش باعث می‌شود ظاهر و اندام بسیار زیبایی پیدا کنید که قطعا با تمجید دیگران همراه بوده و خودتان هم بیش‌تر خودتان را دوست خواهید داشت. البته هیچ نیازی نیست حتما بصورت حرفه‌ای ورزش کردن را دنبال کنید، بلکه می‌توانید از همان ورزش‌هایی که در مدرسه انجام داده‌ایم استفاده کنید. بی شک، تاثیر این کار در زندگی ما می‌تواند شگفت‌انگیز باشد.

همچنین شما میتوانید با دریافت مشاوره توسعه فردی و راهنمایی‌های مفید از مشاور خود، زندگی شخصی بهتری برای خود بسازید.

 

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست