شخصیت شناسی با ام بی تی ای

  1. خانه
  2. تست ها
  3. شخصیت شناسی با ام بی تی ای

شخصیت شناسی با ام بی تی ای:

شخصیت شناسی mbti نوعی تست روانشناسی است که جدیدا بسیار میان عامه‌ی مردم مطرح و محبوب شده است. این آزمون اولین بار در سال 1943 منتشر شد و خالقین آن دو شخص به نام‌های مایرز و بریگز بودند. در این آزمون با مورد سنجش قرار دادن مسائلی مانند برونگرایی و یا درونگرایی، افراد را به 16 دسته متفاوت تقسیم می‌کنند و ادعا بر این است که هر تایپ شخصیتی طرز تفکر و اخلاق خاص خود را داشته و در فعالیت‌ها و مشاغل خاصی استعداد خواهند داشت. متخصصین این آزمون بارها تاکید کرده‌اند که هیچکدام از این خصایص به عنوان یک صفت منفی شناخته نمی‌شود و هیچ تایپی نسبت به یک تایپ دیگر برتری ندارد.

شخصیت شناسی با ام بی تی ای

این دسته بندی بر اساس 8 نوع صفت صورت می‌پذیرد که به این نوع می‌باشند: درونگرایی یا بیرونگرایی، شهودی یا حسی، منطقی یا احساسی، قضاوتی یا ادراکی.

قابل ذکر است که این تقسیم بندی‌ها به معنای ارزش گذاری نیستند و قرار نیست آدم‌ها را برای سبک زندگی‌شان دسته‌بندی کرده و یا سلیقه و انتخاب‌های آنها را مشخص کند، بلکه تنها قصد دارد به افراد کمک کرده تا خود را بهتر شناخته و از تمامی ویژگی‌های خود در زندگی استفاده کنند و حتی بخش‌های شخصیتی خود که نسبت به آن بی علاقه هستند را پیدا کرده و سعی بر اصلاح آنها داشته باشند. مشخص است که دو فرد در یک تایپ شخصیتی می‌توانند کاملا با یکدیگر متفاوت باشند و این تست شخصیت شناسی قرار نیست به ما بگوید که فقط 16 نوع حالت در یک فرد می‌تواند وجود داشته باشد، بلکه هر فرد می‌تواند مشخصاتی داشته باشد که تنها منخصر به خود اوست.

 

شخصیت شناسی با ام بی تی ای

افراد با یک تایپ شخصیتی خاص به دنیا نمی‌آیند و قرار نیست تا ابد تنها یک تایپ شخصیتی داشته باشند، بلکه انسان می‌تواند کاملا تغییر پذیر باشد و شخصیتی کاملا متفاوت نسبت به گذشته پیدا کند. البته این موضوع به آن معنا نیست که هویت برای فرد موضوعی تعریف نشده است و شخص نمی‌تواند ثبات شخصیتی داشته باشد، بلکه به آن معناست که شخصیت و رفتار فرد می‌تواند کنش و واکنشی پویا داشته باشد. همچنین زمانی که ما ویژگی‌های یک تایپ شخصیتی را مورد مطالعه قرار می‌دهیم نباید انتظار داشته باشیم که فردی صد در صد، مشابه آنچه که نوشته شده است باشد بلکه ممکن است این نشانه‌ها در آن بیشتر یا کمتر بوده یا برخی از آنها اصلا وجود نداشته باشد.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست