کمالگرایی و معضلات آن

  1. خانه
  2. عمومی
  3. کمالگرایی و معضلات آن

در طول تاریخ، ممکن بود افراد بسیاری در زمینه‌ی یک عرصه شروع به فعالیت کنند، اما همواره تمامی آن‌ها در زیر سایه‌ی کسی که آن عرصه را در زمان خود به کمال رسانده بود قرار می‌گرفتند. همین موضوع باعث شد تا افراد بسیاری تمام تلاش خود را به کار ببندند تا به کمال برسند. کمالگرایی باعث این موضوع می‌شود که یک فرد همواره بخواهد به مدارج بالاتری در کار خود دست پیدا کند و این موضوع می‌تواند باعث پیشرفت‌های روز افزون او شود، اما اگر بخواهیم نگاه عمیق‌تری به این موضوع داشته باشیم، متوجه می‌شویم که این موضوع، خصلتی نیست که تنها باعث بهبود شخص شود، بلکه می‌تواند آسیب‌های بیشماری به او وارد کند. اما پیش از آنکه بخواهیم مشکلات کمالگرایی را بشماریم، بهتر است که تعریف دقیقی از خود کمالگرایی داشته باشیم.

کمالگرایی چیست؟

کمالگرا به فردی گفته می‌شود که تمام جزئیات خود را در بهترین حالت ممکن بخواهد. فرد کمالگرا ممکن است ساعت‌ها زمان بگذارد تا بهترین لباس را برای یک مراسم انتخاب کند. اگر او قرار باشد یک کار تحقیقی را به اتمام برساند، تمام تلاش خود را می‌کند تا کوچک‌ترین جزئیاتی از کار خود را از قلم نیندازد.
فرد کمالگرا هرگز دست از پیشرفت برنمی‌دارد زیرا معتقد است که هنوز هم می‌تواند خود را به درجه‌ی بهتری برساند. او هرگز زمین رقابت را برای خود کوچک نکرده و دائما خود را با بهترین و حرفه‌ای‌ترین افراد مقایسه می‌کند.
کمالگرایان هرگز نمی‌توانند بپذیرند که رفتارشان بدون نقص است، این موضوع ممکن است باعث عدم اعتماد به نفس کافی شود، ولی لزوما به این معنا نیست که فرد کمالگرا، نمی‌تواند اعتماد به نفس بالایی داشته باشد، بلکه بالعکس، بسیاری از این افراد کاملا به خود و به کارهای خود احترام می‌گذراند اما دائما در تلاش هستند که حتی جزئی‌ترین ایرادات آن را هم برطرف کنند.
مشکلات کمالگرایی می‌توانند حتی در ریزترین مراحل زندگی فرد هم، گریبان گیر او شوند و او را از پا در بیاورند.

مشکلات کمالگرایی دکتر زهره واثقی

کمالگرایی و آسیب‌های آن

همانطور که در مقاله‌ی والدین کنترل‌گر اشاره شد، کمالگرایی ممکن است به دلیل انتقادهای شدید و مداومی باشد که از سمت والدین متوجه فرزندان آنهاست. در این موارد، فرد همواره خود را سرزنش کرده و اگر کوچک‌ترین نقصی در کار خود پیدا کند، خود را سزاوار هیچ توجه و محبتی نمی‌داند.
یکی دیگر از مشکلات کمالگرایی را می‌توان عصبی شدن فرد و پرخوری شدید به شمار آورد. در این موارد اگر فرد نتواند کار خود را به سطحی که در نظر دارد برساند، خود را به شدت سرزنش کرده و تمام زمان خود را برای تصحیح خطای خود می‌‌گذارد. درحالی که با پرداخت این زمان سرمایه‌ی بسیاری را از دست می‌دهد. او درحالی که محصول قابل قبولی را از خود ارائه کرده است، همچنان تمام انرژی خود را برای بهبود آن می‌گذارد درحالی که می‌توانست همان زمان را برای به ثمر رساندن یک نتیجه‌ی خوب دیگر، برای کار دیگری صرف کند.
کمالگرایی افراطی می‌تواند روابط اجتماعی فرد را تحت نظر قرار بدهد و باعث شود که فرد سختگیری اشتباهی را برای افرادی که قرار است وارد زندگی‌اش شوند اعمال کند. همچنین فرد ممکن است به اشتباه گمان کند هنوز آمادگی و لیاقت لازم را برای وارد شدن به روابط اجتماعی و یا یک رابطه‌ی عاطفی را ندارد.
از سوی دیگر، کمالگرایی می‌تواند باعث شود که نوابغ در هر عرصه‌ای نخواهند شاهکارهای خود را برای عموم منتشر کنند و اینگونه استعدادهای بسیاری هستند که از میان می‌روند.


مشکلات کمالگرایی دکتر زهره واثقی


چگونه می‌توان با آن مقابله کرد؟

کمالگرایی چیز بدی نیست و نباید با آن همانند یک بیماری و اختلال روانی روبرو شد، بلکه باید آن را کنترل کرد تا هم از مشکلات کمالگرایی در امان مانده و هم از مزایای آن بهره‌‌مند شویم.
برای مقابله با کمالگرایی، باید پذیرفت که همیشه قرار نیست بهترین چیزها را ارائه بدهیم، بلکه قرار است از چیزی که ارائه می‌دهیم لذت ببریم. همچنین نباید با استفاده از مقایسه کردن و مقایسه شدن، ارزش کار خود را پایین بیاوریم.
از سوی دیگر، باید این نکته را بدانیم که کمال، چیزی نیست که بخواهد به دست بیاید و هیچ انسانی نیست که نتواند خود را از آنچه که هست بهتر کند. در نتیجه، بهتر شدن، یک مسیر است نه یک مقصد، پس با پافشاری در یک نقطه، هرگز نمی‌توان رو به جلو حرکت کرد.

همچنین شما میتوانید با دریافت مشاوره توسعه فردی و راهنمایی‌های مفید از مشاور خود، زندگی شخصی بهتری برای خود بسازید.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست