ویژگی زوج‌های موفق چیست؟

  1. خانه
  2. عمومی
  3. ویژگی زوج‌های موفق چیست؟

زندگی مشترک پر از پستی و بلندی است. همیشه رابطه‌ی زناشویی مانند روزهای اول، شبیه به فیلم‌های رمانتیک و عاشقانه نیست. گاهی آن‌قدر افراد درگیر کار می‌شوند که یادشان می‌رود برای یکدیگر وقتی بگذارند. همین باعث می‌شود که زندگی‌شان تبدیل به عادت شده و عشق و علاقه در میان آنها از بین برود.
هدایت و مدیریت روابط عاطفی و اجازه ندادن به رنگ باختن عشق، نیازمند آگاهی و تلاش است. در اینجا ما برای شما ویژگی یک زوج موفق را بازگو می‌کنیم:

گوش دادن

• به حرف‌های یکدیگر گوش کنید، لازم است بدانید همان‌قدر که دوست دارید نیازهای خود را بازگو کنید و گوش شنوایی برای این کار داشته باشید، باید حرف‌های طرف مقابلتان را نیز بشنوید. با مصاحبت به شناخت بیشتر از یکدیگر می‌رسید که این نکته‌ی مثبتی است زیرا: با وجود شناخت کافی از یکدیگر، بسیاری از موانع کنار می‌رود و قطع تنش و مشکلات کمتری اتفاق می‌افتد.
به یاد داشته باشید که برای حل مشکلات بازگو شده از طرف مقابل از زبان مثبت استفاده کنید، انتقادات زیاد موجب تحقیر عمیق می‌شود و فرد، دیگر احساس با ارزش بودن نمی‌کند.
• یک اصل مهم در زندگی “توانایی تحمل تفاوت‌ها” است، زوج‌هایی که زندگی مشترکشان دوام بیشتری دارد، به شدت انطباق پذیر هستند. برای دوام بیشتر زندگی مشترک و ادامه‌ی رابطه، زوج‌ها باید خود را با طرف مقابل سازگار کنند و تغییرپذیر باشند.
در اینجا می‌توان به درک متقابل طرفین اشاره کرد، زوج‌های موفق یکدیگر را درک و در تصمیم گیری‌ها مشارکت و توافق می‌کنند.
• احترام متقابل نسبت به طرفین و خانواده‌های یکدیگر و همچنین کنار گذاشتن حس خودگرایی و تقویت حس مشترک بودن در زندگی از دیگر خصوصیات زوج‌های موفق است.

محبت و رمان گذاشتن

• احساسات خود را با بیان کلمات، در آغوش گرفتن و… ابراز می‌کنند.
پس از گذشت چند سال، شور و نشاط در زندگی مشترک کمرنگ می‌شود، برای اینکه در زندگیتان همیشه انرژی و اشتیاق زیادی داشته باشید و تمایلتان برای داشتن رابطه‌ی جنسی کاهش نیابد، باید به انجام کارهای مورد علاقه‌ی خود بپردازید.
• به خاطر همسرتان باید هر کار دیگری را رها کنید و در صورت نیاز به کمک او، به او توجه کنید زیرا هیچ چیز مهم‌تر از نیاز همسرتان به شما نیست.
• از شریک زندگی خود سپاسگزاری کنید. زندگی بدون بحث نیست؛ نکات و کار‌های مثبتی را که برایتان انجام داده را یادداشت کنید تا در مواقع ناراحتی به یاد آن کار‌ها بیفتید. اینگونه از ناراحتی شما می‌کاهد.
• شکرگزار داشته‌های خود باشد و به آنچه که دارید قناعت کنید. اگر حسرت داشته‌های دیگران را نخورید، همیشه شاد و خوشحال خواهید بود.
• از اتفاق‌های ساده و کوچک لذت ببرید، تفریح و خوشگذرانی مختص به مسافرت‌های تجملاتی نیست. می‌توان در کنار هم آشپزی کرد و در حیاط، کنار هم غذا خورد‌ و به همین سادگی می‌توان از زندگی لذت برد.
• یک زوج موفق، بسیار مثبت اندیش هستند، همچون آنان به افکار منفی ذهنتان توجه نکنید و تفکرات منفی را دور بریزید.
• هر لحظه جویای احوال یکدیگر هستند، با این کار شریکتان احساس می‌کند که شما هیچ‌گاه او را تنها نخواهید گذاشت.
• نسبت به کار‌های یکدیگر با گذشت هستند، چشم پوشی از برخی اشتباهات همسرتان به او این فرصت را می‌دهد که در زندگی زناشویی، خود را اثبات کند.
• این زوج‌ها باهم ورزش می‌کنند و ساعتی از روز را با یکدیگر به فعالیتی این چنینی می‌پردازند. معمولا وجود فردی دیگر که همراه با شما هدفی را برای تحقق تعیین می‌کند، انگیزه‌ی زیادی برای رسیدن به هدف در اختیارتان می‌گذارد‎.‎
• زن و شوهر باید شبیه دو دوست باشند. یعنی به رابطه‌شان برچسب زن و شوهری نزنند. اگر همدیگر را مثل دو دوست بدانند، دیگر خبری از کلیشه‌های جنسیتی نیست.
• با هم غذا بخورید و رفتن به قرار‌های عاشقانه را فراموش نکنید. (رفتن به سینما، کافه، رستوران و…)
• با یکدیگر مشغول به بازی و تعریح شوید، انجام بازی‌های فکری و رقابتی باعث بروز هیجانات زیادی می‌شود و زندگی را از یک نواختی در می‌آورد.

احترام و درک متقابل

• یک زوج موفق قبل از ازدواج، توقعاتی که از یکدیگر دارند را مطرح می‌کنند. بعد از ازدواج، زوج‌های موفق به طور منظم در مورد توقعات و انتظاراتشان باهم صحبت می‌کنند و اگر اختلافی پیش آمد، آن را به زمان دیگری موکول می‌کنند تا همدیگر را درک کنند و به توافق برسند.
• زوج‌های موفق بدون شک برای صحبت و مطرح کردن درخواست‌هایشان، زمان طلایی همسر خود را می‌شناسند و در آن زمان، به طور آرام و با منطق با همسر خود صحبت می‌کنند، اگر بحث یا تنشی پیش آمد لازم است در آن لحظه که هر دو عصبانی هستند، یکی محل را ترک کرده و همانطور که ذکر شد، در زمان طلایی مصاحبت و در صدد رفع آن موضوع بکوشید.

•  یک زوج موفق همدیگر را مرکز توجه قرار می‌دهند. آنان همدیگر را دست کم نگرفته و همیشه به فکر خوشبختی همسر خود و خانواده هستند.
• “جان گاتمن” (روانشناس) که ۲۰ سال زندگی زوج‌ها را مطالعه کرده، عامل اصلی موفقیت یا شکست ازدواج را توانایی، یا عدم توانایی حل اختلافات می‌داند. حتی اگر همسرتان و شما کاملاً با هم یکی باشید، گاهی با نظر هم موافق نیستید و این مخالفت باعث ناراحتی می‌شود. زوج‌های موفق باهم صحبت می‌کنند، حتی اگر احساس بدی نسبت به هم دارند. آنان در مورد اختلافات و مخالفت‌ها باهم مذاکره می‌کنند تا به نتیجه‌ای عادلانه برسند. آنان از یکدیگر حمایت می‌کنند. آنان می‌پذیرند در مواردی عشق، برتر از پیروزی است.

• یک زوج موفق به طور منظم وضعیت زندگی خود را بررسی کرده و با هم صحبت می‌کنند تا از شادی و رضایت هر دو از زندگی مشترک مطمئن شوند.
• این زوج‌ها در پایان هر روز کاری یک گفتگوی آرام و بی استرس با هم دارند. در این فرصت آن‌ها می‌توانند روابط خود را عمیق‌تر سازند و از خستگی و دل مشغولی‌های هم آگاه شوند.

یک زوج موفق دکتر زهره واثقی

دقت به رفتار خود

• جان گاتمن می‌گوید آنچه او را بیش از هر چیز دیگری شگفت‌زده کرده، این است که اختلاف نظرهای عمده و بزرگ باعث شکست زندگی زناشویی نمی‌شوند، بلکه نحوه‌ی برخورد زوجین با اختلافات است که منجر به جدایی خواهد شد. حدود ۶۹ درصد مشکلات زندگی همیشگی و دائمی هستند و همه‌ی زوج‌ها هم به نحوی با آنها سر و کار دارند. بنابراین با بحث مداوم، این مشکلات برطرف نخواهند شد. وی با یادآوری این که اغلب زوج‌ها سعی می کنند عقاید و نظرهای طرف مقابل را عوض کنند، می‌گوید رمز ازدواج‌های موفق این است که دو طرف همواره سعی می‌کنند یکدیگر را همان‌طور که هستند بپذیرند.
این گروه از زوج‌ها درک کرده‌اند که مشکلات در زندگی اجتناب ناپذیر هستند، مانند برخی دردهای فیزیکی که تمامی ندارند و باید با آن‌ها کنار بیایند.
می‌توان از شرایطی که موجب بروز آن‌ها می‌شود پرهیز کرد، یا حتی در صورت بروز، می‌توان آنها را مهار کرد تا تحمل‌شان راحت‌تر شود به نحوی که زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار ندهند.
• جان گاتمن، روانشناس تحقیقات و مشاور زوج‌ها، در کتاب و همچنین نتایج تحقیقات چهل ساله‌ی خود، نشان می‌دهد که اعتماد و تعهد برای نگه داشتن رابطه امری حیاتی است. مک نالتی اظهار می‌کند: «وقتی هر دو طرف، تعهد عمیق و قوی به رابطه داشته باشند، این موضوع منجر به حس اعتماد متقابل به یکدیگر می‌شود و باعث می‌شود که عشق پایدارتر شود.»
• به گفته‌ی روانشناسان، شادترین زوج‌های جهان، ماهرترین افراد در فراموش کردن نقاط ضعف یکدیگر هستند. این کار نیاز به بلوغ و پختگی فراوانی دارد!
* و در آخر روابط زناشویی، مقدس‌ترین و مهم‌ترین بخش زندگی هر زوج را تشکیل می‌دهد و این تقدس از زمانی آغاز می‌شود که دختر و پسر با یکدیگر پیمان زناشویی می‌بندند. از شریک زندگی خود یاد بگیرید و تلاش، کوشش برای داشتن زندگی بهتر همراه با آرامش را فراموش نکنید.

شما میتوانید با دریافت مشاوره خانواده درمانی و راهنمایی‌های مفید از مشاور خود، روابط خانوادگی بهتری برای خود بسازید.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست