با فرزندان بیش‌فعال چه کنیم؟

  1. خانه
  2. عمومی
  3. با فرزندان بیش‌فعال چه کنیم؟

بیش‌فعالی در کودکان، با رفتار‌های بی‌پروا و فعالیت زیاد بدون تمرکز و توجه مشخص می‌شود. چنین کودکانی نمی‌توانند تمرکز کنند و به طور کلی محدوده‌ی توجه کمی دارند. هرگز خسته نمی‌شوند و دست از فعالیت بر نمی‌دارند، گرچه این موارد ممکن است طبیعت سن آن‌ها باشد. بیش‌فعالی در کودکان منجر به عملکرد تحصیلی ضعیف، عدم معاشرت و در موارد شدید حتی کناره‌گیری کامل از شرکت در فعالیت‌های گروهی می‌شود که به نوبه‌ی خود می‌تواند منجر به افسردگی، سرخوردگی و عزت نفس پایین گردد. در زیر چندین روش برای کنترل و رفتار بهتر با کودکان بیش‌فعال آورده شده‌است.

۱. انرژی کودکتان را هدایت کنید.

بازی‌های سالمی با فعالیت زیاد پیدا کنید، این‌کار سبب تخلیه انرژی و آرامش ذهن فرزندتان می‌شود. نکته مهم در انجام این بازی‌ها یادگیری یک مهارت جانبی حین انجام دادن آنهاست. بازی‌ها برخلاف آنچه ممکن است تصور کنید نقش بسزایی در تقویت حافظه و قدرت تفکر کودکتان دارند.

۲. با کودک خود به شیوه‌ای ساده و منطقی صحبت کنید

توجه کامل خود را به کودکتان نشان‌دهید، به نگرانی، دلهره و علایق کودک خود گوش کنید. می‌توانید درباره انجام کار‌های مشخصی در روز با فرزندتان مشورت کنید و در قالب یک برنامه‌ی از پیش تعیین شده آن‌ها را پیش ببرید. این کار سبب نظم فکری بیشترکودک و یادگیری برنامه‌ریزی و عدم شلختگی او می‌شود.

۳. به آن‌ها کمک کنید تا با احساسات خود کنار بیایند

کنار آمدن با احساساتی مانند خشم، غم، ناراحتی و نگرانی برای کودکان بیش‌فعال تا حدودی سخت است. والدین و معلمان باید در توضیح این مسائل برای آن‌ها کوشا باشند. به آن‌ها بگویید چه چیزی خوب است و چه چیزی بد، با این شیوه فرزند شما از انجام یکسری کار‌های هیجانی و پرخاش‌های کودکانه دست برمی‌دارد.

کودکان بیش‌فعال دکتر زهره واثقی

۴. حواس‌پرتی‌ها را به حداقل برسانید

مواردی که بیشتر ما حتی به آن‌ها توجه نمی‌کنیم، ممکن است حواس کودک بیش‌فعال را به راحتی منحرف کند. بنابراین کار‌هایی که نیاز به تمرکز دارند، مثل انجام تکالیف، باید درمنطقه‌ای با حواس‌پرتی حداقل انجام بشوند. یک فضای کاری گرم و جذاب به دور از در و پنجره‌ها برای کودکتان درست کنید. مطمئن شوید که فرزند شما می‌فهمد که مجازات نمی‌شود و این فضا برای کمک به تمرکز اوست. از مشارکت او در طراحی فضایی که در آن احساس راحتی می‌کند، کمک بگیرید.

۵. در مصرف دارو عجله نکنید

در دنیای مدرن امروزی، بسیاری از والدین راه‌حل کنترل بیش‌فعالی را در استفاده از دارو و قرص‌ها می‌دانند. این نکته صحیح است که دارو می‌تواند به تعادل شیمیایی مغز کودکانی که از اختلال بیش‌فعالی رنج می‌برند کمک کند، اما به هر حال هر دارویی یکسری عوارض جانبی نیز دارد. پس استفاده از دارودرمانی نباید گزینه‌ی پیش‌فرض شما باشد. اگر روش‌های اصلاح رفتار در یک دوره زمانی معقول مؤثر نبود، آنگاه باید با پزشک فرزندتان بر سر استفاده از دارو مشورت‌کنید. به یاد داشته باشید دارودرمانی آخرین راه حل است نه اولین انتخاب شما.

۶. از فرزند خود حمایت کنید

به محض تشخیص بیش‌فعالی، گروه زیادی از متخصصان سعی در ارائه نظر خود به شما دارند. از مربیان و معلمان تا پزشکان و روان‌شناسان، همه تصور می‌کنند که می‌دانند بهترین کار برای فرزند شما چیست. درحالی که نظر این‌افراد عموماً خوب است، اما نظرات متخصصان متعدد می‌تواند تا حد زیادی متنقاض و گیج‌کننده باشد. شما فرزند خود را بهتر از هر کسی می‌شناسید و این باعث می‌شود که حامی و متخصص اصلی او باشید. از مشاوره با مربیان و پزشکان برای تقویت دانش خود در ارتباط با کودکتان استفاده کنید.
علاوه بر این اجازه دهید افرادی که مسئولیت کودک شما را بر عهده دارند ( مثل معلمان و مربیان) از اختلال او مطلع باشند. این موضوع به کنار آمدن آن‌ها با کودک بیش‌فعال کمک می‌کند. به علاوه، بحث از پیش در مورد وضعیت فرزندتان به شما این فرصت را می‌دهد تا در مورد روش‌هایی که در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌کردید، به فرد مسئول بگویید و در این راه او را نسبت به فرزند خود آگاه‌تر سازید. این شیوه‌ها بهترین راه‌حل حمایت شما از فرزندتان است.

کودکان بیش‌فعال دکتر زهره واثقی

سخن نهایی

کودکان بیش‌فعال منبع سرشار انرژی و انجام فعالیت هستند که اگر به نحو درستی این فعالیت‌ها کنترل شود، می‌تواند منجر به رشد شگفت‌انگیز استعداد و توانایی‌های آن‌ها گردد. در حین انجام دادن تمامی روش‌های بالا ‌آسایش و آرامش کودک خود را ملاک قرار دهید. به خاطر رفتار‌های خوب، گوش دادن به شما و پایبندی به روال معمول آن‌ها را تشویق کنید، تا نظم را بیاموزند. بهترین راه کنار آمدن با کودک بیش‌فعال این است که ذهن و بدن او را درگیر کرده و انرژی آن‌ها را هدایت کنید.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست