مشاوره استعداديابي

  1. خانه
  2. مشاوره استعداديابي

استعداديابي:

بی‌شک هر یک از ما انسان‌ها برای هدف خاصی آفریده شده‌ایم و با کمک گرفتن از این مهارت‌ و یا همان استعداد‌ یابی فردی در طول عمرمان، مامور هستیم تا هرروز وضع دنیا و زندگی خود را بهتراز روز قبل کنیم.

ما به چه علاقه داریم؟

توجه به علایق شخصی‌ یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توان به واسطه آن استعداد خود را کشف کرد. معمولا گرایش و علایق افراد معطوف به کارهایی است که مهارتی خاص در انجام آن‌ها دارند. یکی دیگر از راه‌های کشف این ویژگی‌ها این است که از اطرافیان و دوستان‌تان کمک بگیرید و نظرشان را در مورد ویژگی‌های بارز خود بپرسید. کشف این ویژگی‌ها و تلاش برای تقویت آن‌‌‌‌ها یکی از مهم‎‌ترین وظایف هر انسان است که به کمک آن می‌تواند به بهتر شدن و پیشرفت جهان کمک کند. پیدا کردن این استعدادها و اندکی خلاقیت در آن حوزه می‌تواند به پیدا کردن کاری مطابق با روحیات و علایق شخصی منجر شود.

در این حالت است که در فضای شغلی، امکان رشد و گسترش ایجاد می‌شود و در نتیجه درآمد زایی بیشتری به همراه خواهد داشت. مثلا فردی را در نظر بگیرد که استعداد خود را کشف کرده است و به این نتیجه رسیده است که توانایی خوبی در خنداندن دیگران دارد، می‌تواند از این استعداد درونی استفاده مند و علاوه بر ایجاد شادی در جامعه، درآمد خوبی هم از این راه کسب نماید. و یا همچنین هنرمندانی که با اتکا به روحیه حساس و لطیف خود دست به خلق آثار پر از ظرافت و زیبایی بزنند که ارزش مادی و معنوی بسیار بالایی دارند؛ همچنین افرادی که به توانایی ذاتی خود در سخن‌وری پی بردنند و می‌توانند با بهره گیری از این مهارت و با بالا بردن سطح آگاهی خود، در جامعه باعث آگاه‌ساز مردم شوند.

راه‌هایی برای استعدادیابی:

برای اطلاع از استعداد خود نیاز خواهید داشت یک برنامه ریزی درست و اصولی داشته باشید؛ عموما این برنامه ریزی به جلسات و سوالات استعداد یابی منجر خواهد شد. هرکس در هر شرایطی باشد استعدادهایی دارد که کشف آن‌ها و استفاده از آن‌ها در مسیر درست می‌تواند زندگی او را زیر و رو کند. فراموش نکنید که هر انسانی ویژگی‌های منحصر به خود را دارد.

  • مهارت‌ها و نقاط قوت خود را پیدا کنید:

سعی کنید توانایی‌هایی که دیگران از ویژگی‌های اصلی شما می‌دانند پیدا کنید. معمولا دیگران قبل از شما متوجه استعدادهایتان می‌شوند.
غرایزتان را دنبال کنید

بهترین روش در این راه دنبال کردن علایق‌تان است. سعی کنید به این موضوع فکر کنید که چه کارهایی را تا به حال دوست داشتید انجام دهید اما به هر دلیلی مثل کمبود وقت، از آن چشم پوشی کردید.

مشاوره استعداديابي دکتر زهره واثقی
  • خلاقیت داشته باشید

سعی کنید هر روز چند دقیقه از زمان خود را در آرامش، به فکر کردن در مورد ایده و یا پروژه‌ای که بر روی آن کار می‌کنید اختصاص دهید.
انجام چه کارهایی برایتان ساده‌تر است.

  • به حرف‌ها خوب توجه کنید:

تقویت این ویژگی باعث می‌شود به نظرات دیگران در ارتباط با ویژگی‌های ذاتی خود پی‌ببرید.

  • گاهی از قلمرو آسایش‌تان خارج شوید

انجام کارهای جدید و کارهایی که تا امروز به دلیل ترس‌ و یا کم بودن میزان اطلاعات‌تان از آن‌ها دوری کرده‌اید، می‌تواند به شما در پیدا کردن استعدادهایتان کمک زیادی کند.

در این قسمت باید دید که کدام دسته از فعالیت‎‌ها هستند که انجامشان برای شما ساده‌تر از دیگران است. ساده بودن یک فعل صرفا به معنای کم اهمیت بودن آن نیست؛ بلکه گاهی اموری هستند که انجام آن‌ها برای دسته‌ای از افراد آسان اما برای گروه دیگری سخت هستند؛ که این دقیقا به معنای همان استعداد پنهان در هر فرد است.

چرا مشاوره استعداديابي؟

ما با ارائه مشاوره استعداديابي به شما کمک خواهیم کرد تا استعدادهای خود را کشف و آن‌ها را شکوفا کرده و به بهترین نحو ممکنه استفاده کنید.

دریافت مشاوره استعداديابي

در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره دارید، با کارشناسان ما تماس برقرار کنید.

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، مشاوره استعداديابي

فهرست