مشاوره توسعه فردي

  1. خانه
  2. مشاوره توسعه فردي

مشاوره توسعه فردي:

مشاوره توسعه فردی و ارتقای شخصیت و خصوصیات انسانی راهی است مداوم، که باید آن را به صورت مادام‌العمر بپیمایید. در این راه باید اهدافتان را به طور دقیق مشخص کنید و برای تحقق آن تمام انرژی و پتانسیل‌تان را به کار بگیرید.

هیچ فردی کامل نیست و تمام خصوصیان مثبت در یک فرد جمع نمی‌شود. اما داشتن برخی خصلت‌ها برای اینکه فرد بتواند در زندگی موفق باشد و حس خوبی به خود و دنیای پیرامونش داشته باشد، ضروری است. داشتن مهارت‌های از جمله اعتماد به نفس، اجتماعی بودن، مثبت یودن، با انگیزه بودن و … برای شمایی که می‌خواهید به خواسته‌هایتان برسید مهم است. اگر حس می‌کنید یک جای کارتان می‌لنگد و آنطور نیستید که باید باشید،بهتر است از مشاوره توسعه فردي استفاده كنيد

گرچه خانواده، دوستان، مدرسه و اطرافیان در شکل‌گیری خصوصیات فردی و شخصیت‌تان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند تا شما به سن جوانی می‌رسید، اما در این مرحله نباید کسب مهارت‌های توسعه فردی را متوقف کنید و همه چیز را به کسب تجربه و یادگیری از اطراف محدود کنید. مشاوره توسعه فردی یکی از کارهایی است که می‌توانید در این مرحله از زندگیتان انجام دهید تا گام در راه درست قرار دهید، همه آینده شغلی شما وابسته به مهارت‌هایی است که تا بزرگسالی به دست می‌آورید

در سطح اول یا پایین‌ترین سطح، نیازهای فیزیولوژیکی قرار دارند، مثل نیاز به خوردن غذا، آب، خواب، رابطه جنسی و… یعنی اصول اولیه برای بقای بشر.
سطح دوم نیازهای امنیتی و ایمنی از لحاظ جسمی و اقتصادی قرار دارند.
سطح سوم پیشرفت در جهت برآورده کردن نیاز به عشق و تعلق خاطر است.
نیاز به برآورده شدن عزت نفس و خودارزش گذاری در سطح چهارم قرار دارد. این سطح نزدیک‌ترین ارتباط با توامند سازی شخصی را دارد.
سطح پنجم مربوط به نیاز «درک» است. مفاهیم انتزاعی مثل حس کنجکاوی، جستجو و درک هدف از جمله این نیازها هستند.
این سطح یعنی سطح ششم مربوط به نیازهای زیبایی شناختی است.
صدر این هرم یعنی سطح هفتم نیازهای خودشکوفایی قرار دارد.

مشاوره توسعه فردي دکتر زهره واثقی

مشاوره توسعه فردی در چندین گام شما را برای رسیدن به این مهارت و مدیریت آن راهنمایی خواهد کرد:

  •  یک چشم انداز برای خودتان مشخص کنید. هدف مشخصی که باید در زمان مشخص به آن برسید. اهمیت این گام از این رو است که انگیزه شما را برای رسیدن به هدفتان برانگیخته کند، هدفی مشخص که نشان می‌دهد شما در چند ماه یا سال آینده چه برنامه‌ای دارید.

  •  برنامه‌ریزی برای رسیدن به هدف. بعد از مشخص کردن هدفتان باید نحوه رسیدن به آن را مشخص کنید. این به معنی یک برنامه دقیق نیست اما راه را برایتان مشخص می‌کند.

  • شروع کنید. توصیه مشاوره توسعه فردی این مرحله این است که با تمام قوا کارتان را آغاز کنید.

  • پیشرفت‌تان را در راه کسب مهارت‌های فردی ثبت کنید. بنویسید از ابتدا چه بودید و با گذشت زمان چه مهارت‌هایی را به دست آوردید. بعدها با مرور این مطالب و یادداشت‌ها انگیزه‌تان را برای کسب توسعه فردی بالاتر برده و شما را در این راه مصمم‌تر می‌کند.
  • بررسی و بازنگری برنامه. برای یادگیری موثرتر باید در برنامه‌تان متمرکز شده و با تامل و تفکر برنامه‌تان را بازنگری کرده و نقاط درست و اشتباه را از هم تمیز دهید و مجددا برنامه جدید و دقیق بریزید. هر چه آموخته‌اید را به کار گیرید تا نتیجه‌های متفاوت و بهتری بگیرید. بررسی منظم برنامه این اطمینان را به شما می‌دهد که فعالیت‌های شما در جهت رسیدن به اهدافتان است و رسیدن به هدف برایتان اهمیت دارد.
دریافت مشاوره توسعه فردي

در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره دارید، با کارشناسان ما تماس برقرار کنید.

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست