بدون شک تاکنون زیاد شنیده‌اید که افراد چاق، دارای مهربانی بیشتری نسبت به افراد دیگر هستند. یا حتی شاید خودتان جزو آن دسته از افرادی هستید که دائما این کلیشه را در جامعه تکرار می‌کنید. اما واقعا دلیل وجود این باور چیست؟ آیا این موضوع واقعی‌ست و دلیلی علمی دارد یا آنکه تنها یک شایعه‌ی پیش و پا افتاده است؟ امروزه دیگر کسی منکر این موضوع نمی‌شود که انواع غذا و خوراکی، تاثیرات بسیار متفاوتی نسبت به یک دیگر بر روی بدن انسان‌ها می‌گذارند. اما این تاثیرات تنها محدود به فیزیک افراد می‌شود؟ اگر در یک جمله بخواهیم به این پرسش پاسخ بدهیم باید بگوییم که خیر؛ مواد غذایی مورد استفاده‌ی ما، واقعا بر روی شخصیت و روحیه‌ی ما هم تاثیرگذار است. اما بیایید نگاهی دقیق‌تر به این موضوع داشته باشیم.

سرخوشی، شادی، مهربانی

اینکه در دورهمی‌ها از اصطلاح «دهانتان را شیرین کنید» استفاده می‌شود، آنقدرها هم تنها به یک تعارف ساده اشاره ندارد. مصرف شکلات به شدت میزان استرس را کاهش داده و باعث می‌شود که فرد احساس شادی بسیاری داشته باشد. دلیل این موضوع، وجود بتا-اندروفین موجود در این خوراکی است که به عنوان یک مسکن مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته غیر از آن، مواد دیگری همانند تریپتوفان، فنتیل آمین و ثئو برومین در شکلات وجود دارد که آنها هم در کاهش استرس و ایجاد نشاط و انرژی، میسر هستند.

البته عده‌ای دیگر از محققان و روانشناسان به این موضوع اعتقاد دارند که شکلات به نوعی پاسخ و یادآوری خاطرات ذهن ما را به همراه دارد. زیرا اکثر افراد در کودکی، به هنگام نا آرامی شکلات و شیرینی دریافت می‌کردند و این موضوع باعث می‌شود که ذهن انسان، اینگونه در نظر بگیرد که شکلات علتی بر شادی و دوری از استرس است. شاید همین موضوع است که باعث می‌شود افراد چاق، مهربانی بیشتری از خود نشان دهند.

غیر از شکلات، مواد دیگری که دارای میزان قابل توجهی پروتئین و ویتامین c باشد، می‌تواند میزان استرس را کاهش داده و امگا3 و ویتامین B12 بسیار شادی بخش هستند.

غذا و خوراکی دکتر زهره واثقی

خوراکی‌های دل و جگر دار

ترس، یک واکنش طبیعی نسبت به بسیاری از مسائلی‌ست که در زندگی افراد رخ می‌دهد. اما اگر فردی بیش از حد و در تمامی لحظه‌ها احساس ترس و وحشت داشته باشد، دیگر یک موضوع طبیعی و عادی نیست. در واقع محققان باور دارند که فولات در بدن می‌تواند به شدت با میزان شجاعت فرد در ارتباط باشد. کمبود این ماده می‌تواند باعث ترس و بی قراری شده و به شدت بر روی سلامت روان تاثیر گذار باشد. همچنین فولات می‌تواند به شکل قابل توجهی میزان احتمال ابتلا به افسردگی را کاهش دهد. از انواع غذا و خوراکی که به شدت دارای فولات هستند می‌توان به انواع سبزی، عدس و حتی جگر! اشاره کرد.

جزئی‌نگر، همانند شرلوک

این موضوع که فسفر به شدت بر روی میزان هوش تاثیر گذار است، بسیار پیش پا افتاده است و بدون شک در کودکی تمام ما شنیده‌ایم که مصرف ماهی به دلیل فسفر بالای آن، باعث هوشمندتر شدن کودکان می‌شود. فسفر باعث ایجاد تمرکز و بهبود حافظه می‌شود که به شدت در حل مسائل و درک موضوعات مختلف به ما کمک می‌کنند. درواقع بسیاری از مشکلات روزمره‌ی ما به دلیل ناتوانی ما برای منطبق کردن یک موضوع با موضوعی دیگر و میزان کم دقتمان است.

از مواد دیگری غیر از ماهی که دارای فسفر بالا هستند، می‌توان به گردو و دیگر مغزها، لبنیات، تخم مرغ، حبوبات و گوشت قرمز اشاره کرد.

غذا و خوراکی دکتر زهره واثقی

 

انواع غذا و خوراکی بسیار متنوع هستند و نمی‌توان در یک مقاله به تاثیرات تمامی آنها بر روی ذهن و روحیه‌ی افراد اشاره کرد. اما می‌توان از موارد فوق، به عنوان مهم‌ترین ویژگی‌ها و حالات روحی انسان اشاره کرد و خوراکی‌های مختلف بر روی آن تاثیر گذار هستند.

آخرین نوشته‌ها

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست
Call Now Buttonتماس بگيريد