ویژگی های تیپ شخصیتی XSFJ

تیپ شخصیتی XSFJ عاشق برنامه ‌ریزی هستند و دوست دارند همه‌چیز را از قبل برنامه‌ریزی کنند. آنها از یک زندگی منظم لذت می‌برند؛ زندگی‌ای که در آن همه‌چیز به‌خوبی سازمان‌دهی شده باشد. این افراد به جزئیات توجه زیادی نشان می‌دهند. اگر اوضاع بهم‌ریخته باشد، نمی‌توانند آرام بنشینند تا وقتی‌که همه‌چیز را مرتب و کار خود را تکمیل کنند.

تیپ شخصیتی XSFJ منطقی و واقع‌بین هستند. در مواجهه با هر مسئله‌ای، رویکرد منطقی‌ای دارند و وظایف خود را با سرعتی ثابت جلو می‌برند. این افراد به‌راحتی قادر به تمرکز روی یک وظیفه و حذف تمام محرک‌های مزاحم هستند و اغلب به‌عنوان افرادی قابل‌اتکا و قابل‌اعتماد شناخته می‌شوند.

تیپ شخصیتی XSFJ به قوانین و سنت‌ها‌ اهمیت زیادی می‌دهند. این افراد ترجیح می‌دهند از قوانین و عرف جامعه پیروی کنند. گاهی اوقات آنها بیش از حد، خشک و مقرراتی شده و در رابطه با ساختارهای رایج، انعطاف‌پذیر نیستند.

 

تیپ شخصیتی XSFJ

رویکردهای شناختی تیپ شخصیتی XSFJ

بر اساس تست MBTI، چهار رویکرد شناختی (تفکر، احساس، شهود، حس)،  یک سلسله‌مراتب را شکل می‌دهند که هریک یا به بیرون (برون‌گرا) و یا به درون (درون‌گرا) هدایت می‌شود و ترتیب آنها شخصیت فرد را مشخص می‌کند.

رویکرد غالب: درون‌گرای حسی

افراد درون‌گرای حسی، بر زمان حال متمرکز هستند و اطلاعات زیادی از پیرامون خود جذب می‌کنند.

آنها همچنین خاطرات روشنی از گذشته دارند و از این خاطرات و تجارب برای شکل‌دادن به انتظارات معقول از آینده، بهره می‌گیرند.

رویکرد کمکی: برون‌گرای منطقی

افراد با این تیپ شخصیتی منطقی و کارآمد هستند و از یافتن توضیح منطقی برای هر چیزی لذت می‌برند. این افراد ترجیح می‌دهند بر جزئیات تمرکز کنند تا مفاهیم انتزاعی.

مفید و کارآمد بودن برای آنها بسیار مهم است و دانشی را که نتیجه کاربردی و آنی داشته باشند، ارج می‌نهند.

مبنای تصمیم‌ گیری تیپ شخصیتی XSFJ منطق و اطلاعات عینی است نه احساسات شخصی.

رویکرد سوم: درون‌گرای شهودی

تیپ شخصیتی XSFJ هنگام قضاوت، گاهی اوقات بر اساس ارزش‌های درونی خود تفاسیر شخصی ارائه می‌دهند.

این حالت معمولا زمانی را بیان می‌کند که فرد به حس درونی یا شم خود راجع به موضوعی اعتماد می‌کند. این افراد ممکن است بر اساس منطق تصمیم‌گیری کنند، اما اگر صدایی درونی به آنها بگوید که به‌جای توجه مطلق به واقعیت‌ها، به احساس خود هم توجه کنند، قضیه فرق خواهد کرد.

رویکرد فرعی: برون‌گرای حسی

این جنبه از شخصیت، از ایده‌ها و تجارب جدید لذت می‌برد. این جنبه ضعیف‌ترین جنبه از  این تیپ شخصیتی است، اما گسترش آن می‌تواند تعادل بیشتری به شخصیت ببخشد.

در اینستاگرام ما را دنبال کنید تا هر روز با مطالب بسیار مفید خانم دکتر واثقی، بتوانید یه زندگی آرامبخش را تجربه کنید.
لینک اینستاگرام

آخرین نوشته‌ها

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست
Call Now Buttonتماس بگيريد