شناخت قبل از ازدواج چگونه کامل می‌شود؟

  1. خانه
  2. عمومی
  3. شناخت قبل از ازدواج چگونه کامل می‌شود؟

ازدواج به معنای آغاز یک زندگی و تشکیل یک خانواده‌ی جدید است. برخی این عمل را مقدس‌ترین مرحله‌ی زندگی هر فرد می‌دانند. اما در زندگی مشترک می‌تواند مسائلی پیش بیاید که در دوران قبل از ازدواج، رخ دادن آنها هرگز به ذهن یک زن و مرد خطور نمی‌کند. دلیل بسیاری از این مشکلات، عدم آشنایی پیش از ازدواج است.
ممکن است یک زن و مرد در دوران نامزدی بسیار نسبت به یکدیگر علاقه‌مند باشند اما پس از گذشت مدت زمان در زندگی زناشویی، متوجه نکاتی می‌شوند که تا پیش از این به چشم آنها نیامده است. مسائلی که در نگاه اول می‌تواند بسیار جزئی و پیش پا افتاده باشد ولی در اصل، می‌تواند بنیاد یک خانواده‌ی شاد را به هم بریزد. در نتیجه بسیار مهم است که آشنایی پیش از ازدواج را جدی بگیریم.

ترسی از چالش نداشته باشیم

امروزه دیگر بر هیچ‌کس پوشیده نیست که بلوغ فکری، ارتباطی به سن شخص نداشته باشد و چه بسا که فردی در اواسط دهه‌ی سوم زندگی خود باشد اما همچنان همانند یک کودک تصمیم می‌گیرد و همچنین ممکن است فردی را بشناسیم که به تازگی از دوران نوجوانی خود گذر کرده است اما به درستی مسئولیت‌های خود را انتخاب کرده و آنها را انجام می‌دهد. درنتیجه باید بارها و بارها فرد مقابل خود را امتحان کنیم تا متوجه شویم در مسائل احساسی و یا اقتصادی چه رفتاری را ممکن است از خود نشان بدهد.
همچنین در آشنایی پیش از ازدواج ممکن است با اشتباهات خود روبرو شویم و نباید از پذیرفتن آنها هراسی داشته باشیم. ما تنها کسی نیستیم که درحال شناخت فرد مقابل خود است بلکه حتی ما هم باید در مواردی آزمون پس بدهیم.
همچنین در روزهای اولیه‌ی آشنایی بسیار مهم است که به خاطر بسپاریم فرد مقابل ممکن است بسیاری از ایرادهای بد خود را بپوشاند. برای مثال او ممکن است اعتیاد خاصی به دروغگویی داشته باشد اما در روزهای اول آشنایی، فردی کاملا صادق به نظر بیاید.

آشنایی پیش از ازدواج دکتر زهره واثقی

ازدواج برای تکامل است نه محدودیت

درست است که برخی از الویت‌های ما در زندگی مشترک باید دچار تغییر شوند، اما این موضوع به آن معنا نیست که ما از اهداف و علایق خود صرف نظر کنیم. این نکته بسیار دارای اهمیت است که یک زوج موفق، همواره همدیگر را در مسائل موفق زندگی تشویق می‌کنند و از پیشرفت همسرشان، همانند پیشرفت خود استقبال می‌کنند. فردی که با خودخواهی، خواسته‌ها و نیازهای همسر خود را محدود می‌کند، نگاهی ابزاری به مسئله‌ی ازدواج داشته و هرچیزی در زندگی مشترک را مطلقا متعلق به خود می‌داند.
دانستن این نکته بسیار دارای اهمیت است که در آشنایی پیش از ازدواج، ما باید به دنبال فردی بگردیم که می‌توانیم همراه او زندگی کنیم نه آنکه برای او زندگی کنیم. زیرا اغلب این روابط، به سواستفاده و یا شکست و ترس از ناکافی بودن ختم می‌شود.

آیا می‌توانید تفاوت‌ها را بپذیرید؟

مسلما ما هرگز نمی‌توانیم دو انسان را پیدا کنیم که کاملا شبیه به یکدیگر باشند. آدم‌ها با یکدیگر تفاوت دارند و همین تفاوت‌هاست که ساختار دنیای ما را تشکیل می‌دهد. اما آیا ما می‌توانیم با تمام این تفاوت‌ها در زیر سقف یک خانه زندگی کنیم؟
ممکن است که ما با برخی از تفاوت‌ها کنار بیاییم و آنها را بپذیریم. اما برخی دیگر از تفاوت‌ها را هرگز نمی‌توان تحمل کرد. مثلا تصور کنید که آقای همسر بسیار علاقه‌مند به مسافرت باشد و سعی کنید حداقل هر دو ماه یکبار به سفر برود، اما خانم همسر علاقه‌ای به فضای بیرون از خانه ندارد و بیشتر دوست دارد که زمان خالی خود را در خانه و با خانواده‌ی خود بگذراند.
مسلم است که این دو فرد هرگز نمی‌توانند با یکدیگر کنار بیایند و اگر بخواهند با هم ازدواج کنند، تصمیم می‌گیرند که تفاوت همدگیر را نادیده بگیرند. درحالی که بسیار مهم است تفاوت‌ها دیده شده و پذیرفته شوند نه آنکه بخواهیم با در نظر نگرفتن آنها، به سمت یک زندگی مشترک برویم.
با نادیده گرفتن تفاوت‌ها، ما به مرور زمان آسیب‌های بسیاری را در زندگی شخصی و مشترک خود خواهیم دید و رهایی از آن، بسیار هزینه خواهد داشت.

اول آشنایی، سپس علاقه

بسیار مهم است که در هنگام آشنایی با یک فرد جدید، او را از ابعادی مختلف شناسایی کنید و سپس شروع به ابراز علاقه و زدن حرف‌های احساسی کنید. زیرا اگر بخواهید فردی که پیش‌تر نسبت به آن علاقه‌مند بوده‌اید را بشناسید، ممکن است بسیاری از ایرادهای آن را در نظر نگرفته و یا آنها را خوبی به شمار بیاورید.

آشنایی پیش از ازدواج دکتر زهره واثقی

بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید زندگی زناشویی یک مسیر است نه یک مقصد و هرچه در این مسیر، همسفر بهتری را انتخاب کنید، آسیب‌های کمتری متوجه حال شما خواهد شد.

همچنین شما میتوانید با دریافت مشاوره قبل از ازدواج و راهنمایی‌های مفید از مشاور خود، زندگی زناشویی مطمئن‌تری را آغاز کنید.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست