اختلال شخصیت دوری گزین چیست؟

این اختلال باعث می‌شود تا افراد مبتلا به آن مدام احساس کمبود و جذاب‌نبودن داشته باشند. آنها به‌شدت از تحقیرشدن، پذیرفته‌نشدن، نقد و طردشدن می‌هراسند. آنها تنها به روابطی تن می‌دهند که مطمئن هستند در آنها دوست داشته می‌شوند و حتی در روابط بسیار صمیمی نیز برای خود محدودیت‌های زیادی قائل هستند.

هراسانی و اضطراب به وفور در افرادی که دچار اختلال دوری‌گزین هستند دیده می‌شود. آنها نمی‌توانند در جمعی صحبت کنند و یا خود را راضی به حضور در جامعه کنند. البته باید این تفاوت را قائل شد که برخلاف افراد جامعه‌ستیز، آنها قصد آسیب رساندن به دیگران و یا بدخلقی را ندارند بلکه نمی‌توانند خود را شخص لایقی برای هم‌صحبتی با دیگران بدانند.

اختلال شخصیت دوری‌گزین

چگونه می‌توان آن را تشخیص داد؟

وحشت از تمسخر و دست پایین گرفتن خود، معمولا از ویژگی‌هایی است که این افراد در بزرگسالی خود تجربه خواهند کرد. آنها نسبت به هرگونه انتقاد و نظر منفی می‌توانند بسیار ناراحتی به خرج داده و به سادگی احساس حقارت کنند. درنتیجه معمولا تا احساس نکنند فردی برای آنها محبت و احترام بسیاری قائل است، ترجیح می‌دهند شروع به ایجاد یک ارتباط نکنند.
می‌توان در چهره و اندام آنها به سادگی آثار آزار دیدنشان هنگام حضور در جمع را تشخیص داد. لرزش دست و پا، گرفتن زبان، عرق کردن و ناتوانی در کنترل صحیح بدن نیز از همین نشانه‌ها به شمار می‌روند. درنتیجه باید پیش از هرکاری باید اطمینان حاصل کنند که کسی قرار نیست آنها را مسخره کند و به همین علت است که امکان دارد ما آنها را در حالتی ببینیم که دوستان اندکی را در اطراف خودش دارد.
آنها نسبت به برقراری روابط اجتماعی بی تمایل و یا پرخاشگر نیستند بلکه خودشان را در ایجاد آن ناتوان می‌بینند و این مسئله نباید آنگونه برداشت شود که گویا آنها انسان‌ها را بی ارزش دانسته و یا خود را بسیار لایق‌تر از همصحبتی با دیگر افراد می‌داند.

ابتلا به اختلال شخصیت دوری‌گزین:

ممکن است که این اختلال بر اساس یک تلقین در فرد به وجود بیاید. از آنجایی که ما می‌دانیم این بیماری معمولا در بزرگسالی بروز پیدا می‌کند، ممکن است که این اتفاقات به تازگی برای او رخ داده باشد. البته این موضوع به آن معنا نیست که عوامل ژنتیکی و یا دوران کودکی در ایجاد این اختلال بی تاثیر است. اگر یک شخص در دوران کودکی بارها مورد تمسخر قرار بگیرد، حتی اگر در آن دوران بتواند شخصیت خودش را حفظ کند، در دراز مدت ما شاهد اثرگذاری دوران کودکی و تکرار خاطرات بصورت ناخودآگاه در ذهن او هستیم.
همچنین بررسی مداوم افرادی که او می‌خواهد با آنها در ارتباط باشد، ممکن است در او اینگونه تاثیر بگذارد که توانایی و لیاقت همصحبتی با هر شخصی را ندارد و دیگران می‌توانند از ضعف او برای آسیب رساندن استفاده کنند.

اختلال شخصیت دوری‌گزین
درمان اختلال شخصیت دوری‌گزین:

تاثیر گذارترین روش برای درمان این اختلال، درک کردن فرد مقابل و بخشیدن اعتماد به نفس به اوست. درمانگر باید به بیمار بفهماند که شخصیت واقعی‌اش آن چیزی نیست که می‌پندارد و نظرات منفی قرار نیست تمام وجهات شخصیتی و ظاهری او را در بر گرفته و وجود او را بی ارزش کند. همچنین اگر این درمان بصورت گروهی انجام شود، فرد متوجه بی دلیل بودن نگرانی‌ها و بیش از حد بودن حساسیت‌هایش می‌شود.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست