خودشیفتگی، وضعیت ذهنی و روانی است که در آن افراد احساس اغراق‌آمیزی نسبت به اهمیت خود، نیاز شدیدی به توجه و تحسین بیش از حد، روابط آشفته و عدم همدلی با دیگران دارند. اما پشت این نقاب اعتماد به نفس زیاد، شخصیتی شکننده وجود دارد که هیچگونه انتقاد را نسبت به خود نمی‌پذیرد.
این اختلال شخصیت می‌تواند سبب مشکلات زیادی در محیط کار، روابط، مدرسه و سایر امور شود. برای این افراد هیچ رابطه‌ای رضایت‌بخش و شایسته آنها نیست. عموماً ناراحت هستند زیرا تصور می‌کنند تحسینی که لیاقت آنها می‌باشد نصیب‌شان نشده‌است. به علت دلایل بالا سایر افراد نیز از بودن با آنها لذت نمی‌برند.

افراد خودشیفته چه مشخصاتی دارند؟

عبارت جالبی وجود دارد که می‌گوید اگر از اینکه فرد خودشیفته‌ای باشید می‌ترسید، احتمالاً شما خودشیفته نیستید، زیرا افراد خودشیفته عموماً نگران شخصیت به ظاهر متعالی و برتر خود نیستند. با این حال افراد خودشیفته مشخصاتی دارند که در شناخت آنها به ما کمک می‌کند تا این‌افراد را راحت‌تر از بقیه متمایز کنیم.

۱. خودبزرگ‌بینی

خودبزرگ‌بینی بارزترین مشخصات افراد خودشیفته است. این خودبزرگ‌بینی چیزی بیش‌تر از تکبر و غرور و به معنای یک احساس برتری غیرواقعی است. افراد خودشیفته خود را “خاص” می‌دانند و بدتر از همه این تصور را دارند که فقط افرادی “خاص” آنها را درک می‌کنند. خودبزرگ‌بینی باعث شده است تا آنها خود را ستاره بی‌چون و چرای هر کار و فعالیت بدانند. وقتی در مورد کاری با آنها صحبت می‌کنید دائماً از این تعریف می‌کنند که چقدر مشارکت داشته‌اند، چقدر عالی بوده‌اند و چقدر سایر افراد از داشتن آنها خوش‌شانس هستند.

خودشیفتگی دکتر زهره واثقی

۲. زندگی در جهانی فانتزی

از آنجایی که بخش بزرگی از دنیای واقعی بزرگی و برتری افراد خودشیفته را قبول ندارد، آنها خود را در جهانی فانتزی ساخته شده از تحریف و خودفریبی قرار می‌دهند. در این جهان فانتزی آنها غرق در موفقیت، قدرت و جذابیت هستند. این تفکر به آنها اجازه می‌دهد تا از احساس پوچی و شرمندگی درونی، خود را محافظت کنند. هرگونه تلاش برای از بین بردن این تخیلات به شدت با واکنش دفاعی و خشم افراد خودشیفته روبرو می‌شود، از این‌رو اطرافیان یاد می‌گیرند تا با احتیاط بیش‌تری با خودشیفتگان رفتار کنند.

۳. نیاز دائمی به تحسین و تشویق

احساس برتری یک فرد دچار خودشیفتگی مثل بالونی است که بدون جریان مداوم هوا سقوط می‌کند و ازبین می‌رود. تحسین و تشویق گاه به گاه کافی نیست، آنها برای تغذیه روح خود به طور وسواس‌گونه خود را با افرادی احاطه کرده‌اند که دائماً تحسین‌گر آنها باشند. مشکل اصلی آنجاست که این رابطه تشویق و تحسین یک‌طرفه است و افراد خودشیفته دیگران را شایسته تحسین نمی‌دانند.

۴. سوءاستفاده از دیگران بدون هیچ احساس شرمندگی

خودشیفته‌ها هیچ‌گاه به خود زحمت درک احساسات دیگران را نمی‌دهند، به عبارت ساده‌تر آنها فاقد حس همدلی و همدردی می‌باشند. از نظر آنها، در بسیاری از موارد مردم فقط وجود دارند تا نیاز‌های آنان را تأمین کنند، درنتیجه بدون اینکه هیچ حس شرمندگی داشته‌باشند و حتی بدون این‌که بدانند از دیگران سوءاستفاده می‌کنند.

5. تحقیر و کوچک کردن دیگران

افراد خودشیفته از مواجهه با کسانی که نسبت به آنها برتری خاصی دارند-مخصوصاً افراد محبوب و با اعتمادبه‌نفس-ترس دارند.
علاوه بر این، از افرادی که به آنها احترام نمی‌گذارند و یا در هرصورتی آنها را به چالش می‌کشند نیز خوش‌شان نمی‌آید. مکانیسم دفاعی آنها تحقیر است. تنها راهی که می‌‍توان نفس تضعیف‌شده را احیا کرد، کوچک شمردن دیگران است. در اغلب موارد این‌کار را نادیده‌انگارانه انجام می‌دهند تا نشان‌دهند فرد مقابل چقدر برایشان کم‌اهمیت است. درموارد دیگر به افراد برتر با توهین، نام‌گذاری و قلدری حمله می‌کنند.

خودشیفتگی دکتر زهره واثقیدر نهایت لازم است بدانیم ریشه خودشیفتگی ممکن است در کودکی افراد، ژنتیک و موارد غیراکتسابی از این دست نیز باشد. بهترین راه‌حل برای ترمیم خودشیفتگی، دوستی با انسان‌های مثبت، افزایش اعتماد به نفس سالم متکی بر دستاورد‌های واقعی و سعی در کاهش انتظارات از دیگران می‌باشد.

تماس با ما

02166703576 02122214949

برای دریافت وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن شعبه اندرزگو

02122214949

تلفن شعبه انقلاب

02166703576

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
YouTube
عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دکتر زهره واثقی ، مشاور‌ و روانشناس خانواده و زوج درمانگر، مشاوره پیش از ازدواج، مشاور کودک، اختلافات زناشوئی، اضطراب، اختلالات یادگیری کودک

فهرست